Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov: Rusya – Ermenistan İş Birliğini Sürdürmede Kararlıyız

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ermenistan ile olan ilişkilere değinirken, Ukrayna'nın tahıl konusunu da gündeme getirdi.
Lavrov: Rusya – Ermenistan İş Birliğini Sürdürmede Kararlıyız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Ermenistan ile olan ilişkilerine değindi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile görüşme yapan Lavrov, iki ülke arasında ticaret, ekonomi ve insani olmak üzere birçok alanda yüksek iş birliğini sürdürmeye kararlı olduklarını belirtti.

Mirzoyan ile her alanda mümkün olan her şekilde yüksek iş birliği oranlarının korunmasına katkıda bulunmayı kabul ettiklerini söyledi.

Rusya ve Ermenistan’ın katılacağı, bölgesel ve uluslararası forumların bir sonraki toplantısının yılın ilerleyen aylarında yapılması planlanıyor. Lavrov, bu ülke ile nükleer enerji sektörü, cevher madenciliği, ulaştırma, lojistik ve yüksek teknoloji gibi alanlarda da iş birliğini artırmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Rusya’nın, Ermenistan’ın önde gelen ticaret ortağı ve ekonomik yatırımcısı olmaya devam ettiğini, Covid-19 salgınının yarattığı bozulmaya rağmen hem büyümeye hem de artan iş birliğine dönmeyi başardıklarını ifade etti.

Ortak bir eğitim ve dil alanı konusunda da iş birliğini artırmayı hedeflediklerini söyleyen Lavrov, Ermeni dostlarının istekleri doğrultusunda Rusça dil okullarının sayısını artırmak, Rusça öğretmenlerine ileri düzeyde eğitim verilmesi çabalarına yardımcı olmak ve Rus üniversitelerinde okumak isteyen Ermeni vatandaşlarının kontenjanlarını artırmak için de çalıştıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Lavrov, Türkiye – Ermenistan İlişkilerine de Değindi

Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecini memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Lavrov, bu gelişmenin bölgedeki genel durumun iyileşmesine de katkıda bulunduğunu belirtti.

Ardından konuyu tahıl sorununa getirdi. Rus güçlerinin bir aydan fazla zamandır her gün tahıl sevkiyatı için güvenli koridor açtığını ancak bunun sadece Ukrayna’nın kontrolünde olan limanların mayınlardan temizlenmesi ile mümkün olabileceğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.