Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov: Donbas’ı Özgürleştirmek İlk Hedefimiz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna konusunda Batı’yı uzun yıllardır uyardıklarını ve askeri operasyonun kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Lavrov: Donbas’ı Özgürleştirmek İlk Hedefimiz
HABER GİRİŞ

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, TF1 kanalına verdiği röportajda, Ukrayna savaşındaki son durumu değerlendirdi.

Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü özel askeri operasyonun bir plana göre ilerlediğini belirten Lavrov, “Yapmamız gerekeni yapıyoruz. Ukrayna’da P.A. Poroshenko ve V.A. Zelensky yönetimindeki rejimlerden doğrudan ayrımcılığa ve saldırganlığa maruz kalan Rus dilini koruyoruz. Ukrayna’yı, Batı’nın doğrudan göz yummasıyla uzun yıllar orada devam eden Nazizm’den koruyoruz.” dedi.

Uzun yıllardır Batılı meslektaşlarına Ukrayna’yı üstlendiği yükümlülüklerini yerine getirmeye zorlamaları çağrısında bulunduklarını ve NATO’ya çekilmemesi gerektiği konusunda ikna etmeye çalıştıklarını söyledi.

İttifakın, Sovyetler Birliği ortadan kalktığında kendilerine verilen tüm sözlerin aksine Rusya sınırlarına yaklaştığını dile getirerek “Ukrayna’yı NATO’ya çekmek, doğrudan Rusya Federasyonu sınırında doğrudan bir tehdit oluşturmak anlamına geliyordu.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın bir gecede güvenliğine yönelik bir tehdit ilan etmediğini, Batı’ya uzun yıllardır Ukrayna’yı Rusya karşıtı hale getirmemesi ve topraklarında askeri tehdit oluşturmaması için çağrıda bulunduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Askeri Operasyon Kaçınılmazdı

Uzun yıllardır yapılan bu uyarılara rağmen sınırlarındaki doğrudan tehdidin tamamen görmezden gelinemeyeceğini ve askeri operasyonun kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un daha önce yaptığı bir açıklamaya yönelik olarak “Başkan Macron, Avrupa’nın yeni bir güvenlik mimarisine ihtiyacı olduğunu defalarca söyledi ancak ABD hiçbir şey yapmasına izin vermiyor ve asla yapmayacak. ABD, Avrupa’ya iradesini tamamen empoze etti” şeklinde açıklama yaptı.

“Gerçek barış görüşmeleri olacak mı? Ve bugün Ukrayna’dan ne talep ediyorsunuz?” şeklinde yöneltilen soruya; Kiev rejiminin Donbass’ta sivilleri öldürmeyi durdurması olarak cevaplayarak, bu bölgeyi özgürleştirmenin ilk hedefleri olduğunu kaydetti.

Minsk anlaşmalarına atıfta bulunan Rus bakan, “Uzun seneler Avrupa ve ABD’de farklı kapıları çalıp Batılı meslektaşlarımıza, Ukrayna’yı üstüne aldığı yükümlülükleri yerine getirmeye zorlama çağrısını yaptık. Ancak Batı, bu çağrılarımıza kulaklarını tıkadı” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.