Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lavrov: Batılı Ülkeler Rusya’yı Her Alanda Bitirmek İstiyor

Ukrayna’ya silah taşıyan her kargonun meşru hedef sayılacağını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı, Batılı ülkelerin amacını açıkladı.
Lavrov: Batılı Ülkeler Rusya’yı Her Alanda Bitirmek İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 23’üncü gününde, tüm dünya çatışma bölgesinden gelen haberleri izlemeye devam ediyor. Perşembe günü Rusya, Kiev’in önerdiği 9 insani koridor konusunu kabul etti. Bu anlaşma sayesinde söz konusu yerlerde geçici ateşkes ilan edilip, sivillerin tahliyesi sağlanacak.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ülkesine uygulanan yaptırımlar ve son gelişmeler hakkında konuştu. İngiltere’nin yayın lisansını iptal ettiği Russia Today (RT) televizyonuna röportaj veren Lavrov, Ukrayna’ya silah taşıyacak her kargonun meşru hedef haline geleceğini söyledi.

Konuya ilişkin açıklamasında “Ukrayna topraklarından yükselen Rusya’ya yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırma amacı taşıyan bir harekat yürüttüğümüz için bu son derece anlaşılırdır” ifadesini kullandı.

24 Şubat’ta başlayan harekatın amacının 8 yıl boyunca sürekli olarak öldürülen, ateş açılan sivil halkı korumak olduğunu söyledi. Ukrayna’da bir daha böyle şeyler olmaması için Ukrayna’yı silahsızlandırmak ve tüm Avrupa ülkeleri için bölünmez güvenlik ilkesine dayanan güvenlik garantileri almak istediklerini aktardı.

“Rusya’ya 5 Binden Fazla Yaptırım Uygulandı”

Rusya’ya uygulanan yaptırım baskısının devam edeceğini, Batı’nın beşinci yaptırım dalgası tehdidinde bulunduğunu ve bunun arkasının geleceğini belirtti. Savaşın başından beri 5 binden fazla yaptırım uygulandığını ve bunun rekor olduğunu aktardı. Bunun Kuzey Kore ve İran’a uygulananların 2 kat fazla olduğunu dile getirdi.

“Yaptırımların her zaman bizi sadece güçlendirdiğini söylemeliyim” diyen Lavrov, şu an Ukrayna’da yaşananların Batı’nın stratejik rotasının özü olduğunu ifade etti.

Bunların temelinde Rusya’nın gelişimine son vermek, dünya siyasetinde, ekonomide, sporda, sanatta, ticarette, bilimde ve eğitimdeki rolünü sıfıra indirmek amacı yer aldığını sözlerine ekledi. Batılı ülkelerin bu hedeflere ulaşmak için eşi görülmemiş adımlar attığını, dünyanın merkez haline gelmeye çalışan ABD’ye boyun eğmeyecek ülkeler olduğunun altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu