Yatırım yapmaya başla!

Yanardağlardan Fışkıran Lavların Etkileyici GörüntüleriDünyanın fiziki yapısı gereği yer kabuğunun altında çok sayıda madenler ve kayalar bulunmaktadır. Dünyanın farklı yerlerinde bulunan yanardağlarda zaman zaman patlamalar yaşanmaktadır. Bu patlamaların etkisi ile yerin altında bulunan lavlar yüzeye doğru çıkış göstermektedir.

Lavlar yerin altında bulunan, çok yüksek sıcaklıkların etkisiyle erimiş hale geçmiş kayalardır. Akışkan ve sıvı halde bulunan bu kayalar çok yüksek sıcaklıklara sahiptir. 1000 °C’yi bulan bu kayaların sıvılaşmış hali lav olarak adlandırılmaktadır.

Videoda yanardağlardan fışkıran yanıcı sıvı lavların etkileyici görüntülerine tanık oluyorsunuz. Faaliyete geçen volkanik dağlardan fışkıran lavların, görüntülerden de anlaşılacağı üzere son derece yüksek sıcaklığa sahip olduğu anlaşılıyor. Lavların yeryüzüne çıktığı yerlerin maden bakımından da oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz.

Suya göre binlerce kat akışkanlığa sahip olan lavlar, kilometrelerce uzaklığa kadar ilerleyebilirler. Görüntülerde yeryüzüne çıkmış lavların çok kısa sürede bölgede yayıldığını gözlemleyebiliyoruz. Çok yüksek sıcaklıklara sahip olan lavlar, temas ettikleri yüzeyde ne varsa eritebilirler. Ancak bu toprakların dünyanın en verimli toprakları olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü lavlarda bulunan bir takım maddeler sayesinde, o topraklardan yüksek miktarda mahsul alındığı belirtilmektedir.

Çekilen görüntülerin insanı derinden etkilediğini söyleyebiliriz. İçi lav dolu havuzların fokur fokur kaynadığı görüntüler, yeraltının nasıl bir yapıya sahip olduğu hakkında bizlere fikirler veriyor. Açığa çıkan lavların zaman içerisinde soğuyarak tekrar katılaştığı bunun sonucunda ise volkanik kayaların oluştuğu bilinmektedir.

Yanardağlardan fışkıran lavların iki çeşit olduğu belirtilmektedir. Bunlardan birisinin akışkanlığı az iken diğeri ise fazlasıyla akışkandır. Yoğunluğu fazla olan lavlar, havayla temas ettikten sonra çok kısa sürede donmuş hale geçmektedir. Sıvı olan lavlar ise hemen donmaz ve yüksek derecede akışkan olma özelliğine sahiptir.

Lavları kısaca yeryüzünün en dibindeki katman olan magmanın yüzeye çıktığı hali olarak tanımlayabiliriz. Dünyanın en dip noktasından yeryüzüne çıkan lavla,r sahip olduğu etkileyici görüntüler ile izleyeni kendisine adeta hipnotize etmeyi başarıyor. Dünyanın pek çok farklı bölgesinde faaliyete geçen yanardağların etkisiyle bu lavları gözlemleyebilmek mümkün olmaktadır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum