Yatırım yapmaya başla!

Eski ABD Hazine Bakanı, “FED, 2020 Seçimlerini Etkileyebilir” Diyen Dudley’e Sert Çıktı

Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers, yorumlarından dolayı eski FED Başkanı Dudley'i sert eleştirdi.
Eski ABD Hazine Bakanı, “FED, 2020 Seçimlerini Etkileyebilir” Diyen Dudley’e Sert Çıktı

Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers, eski New York FED Başkanı Bill Dudley’in merkez bankasının para politikasını oluştururken 2020 seçimlerini göz önünde bulundurması gerektiği yorumu “fena şekilde sorumsuz” bir davranış olarak yorumladı.

Eski Başkan Dudley’nin FED Trump’ın ticaret savaşına yardım etmemeli açıklamasıyla gündeme geldiği yazısına değinen Summers, Dudley’i sert sözlerle eleştirdi. Dudley, FED’in Başkan Trump’a karşı seçimleri etkileyebileceğini ve etkilemesi gerektiğini savunmuştu.

Ayrıca mevcut merkez bankacılarını Trump’ın Çin savaşı kaynaklı ortaya çıkabilecek ABD ekonomisi üzerindeki olumsuz etkileri kapsayacak şekilde faiz oranlarını düşürmemeye çağırmıştı.

Eski ABD Hazine Bakanı, Dudley Açıklama Tepki Barack Obama liderliğinde hazine bakanı ve ekonomik danışman olarak görev yapan Summers; “Düşüncesi kaçınılmaz olarak Fed’e bağlı olacak olan Fed’in eski güvenilir bir görevlisi için yetkililere ekonomiyi yıkmayı ve bir başkanlık seçimini etkilemek amacıyla oranları kullanmayı tavsiye etmesi ağır şekilde sorumsuzluk ve eski bir FED görevlisi olma ayrıcalığını kötüye kullanmak” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Dudley’nin yorumlarının tartışmayı ekonomi alanından politika alanına çektiğini dile getiren Summers, “FED’in işi politikadan uzak durmak” dedi.

Larry Summers FED İşi Politikadan Uzak Durmak Trump’ın söylediklerine veya yaptıklarına bakılmaksızın Summers, FED ve atanan üyelerinin ABD başkanının davranışını kısıtlamayı ve etkilemeyi istememesi gerektiğini dile getirdi. Bunun, atanan yetkililerin demokrasideki rolünü tamamen yanlış anlamak olduğunun da üzerini çizdi.

Belli siyasi sonuçlara ulaşmak için para politikası yapan Fed yetkililerinin başkanın direktiflerini görmezden gelen seçilmemiş askeri liderlere benzeyeceğini aktaran Summers; tüm bu yorumlarının yanında 2009’dan 2018’e kadar New York FED’i yöneten Dudley’nin yaptığı birçok şeye hayran olduğunu da belirtti.

Dudley’nin yorumlarına karşı çıkan Summers, Donald Trump’ın eleştirmeni olmasına rağmen yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Nitekim kendisi daha önceki açıklamalarında Trump’ın tarife çekişmesini onaylamadığını açıkça belli etmiş, hatta ticaret savaşının 2009’dan bu yana en tehlikeli finansal anı yarattığını öne sürmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum