Yatırım yapmaya başla!

BlackRock/Larry Fink: Ticaret Savaşının Çözülmesini Beklemeyen Şirketler Çin Dışına Çıkıyor

BlackRock CEO’su Larry Fink, şirketlerin ABD-Çin ticaret savaşının çözülmesini beklemediklerini ve Çin’deki eğilimin aşağı yönlü olmaya devam ettiğini söyledi. İşte detaylar;
BlackRock/Larry Fink: Ticaret Savaşının Çözülmesini Beklemeyen Şirketler Çin Dışına Çıkıyor

Dünyanın en büyük para yöneticisinin başkanı, şirketlerin Washington ile Pekin arasındaki ticaret savaşının çözümünü beklemek yerine tedarik zincirlerini Çin’den taşıdıklarını söyledi.

BlackRock Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Larry Fink Cuma günü CNBC’ye verdiği demeçte; “CEO’lardan, giderek daha fazla tedarik zincirinin şu anda Çin’den ayrılmakta olduğunu duyuyoruz, insanlar beklemiyor, şirketler sonucun ne olduğunu görmeyi beklemiyor” dedi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında yaklaşık bir yıldır devam eden ticaret çatışmasının yansımaları hissedilmeye başlamışken gelen açıklamalar dikkat çekti.

BlackRock/Larry Fink: Ticaret Savaşı Açıklaması Çin’in ikinci çeyrekte 28 yılın en düşük büyümesini kaydetmesine ve Haziran ayı ihracatının tarifeler nedeniyle yıllık bazda yüzde 1.3 gerilemesine ilişkin olarak da görüş bildiren Larry Fink; Çin’deki eğilimin aşağıya doğru devam edeceğine inandığını dile getirdi. “Uzun vadede bence Çin, iç ekonomisini daha fazla teşvik etmenin yollarını bulması gerektiğini biliyor” diyen Fink, ABD borsalarının ise daha yüksek seviyeye çıkması gerektiğini savundu.

BlackRock gelirinin ikinci çeyrekte yüzde 2.2 düştüğünü gösteren bilanço üzerine konuşan Fink, ABD hisselerinin dünyanın geri kalanına liderlik ettiğini ve Amerika’nın en iyi şirketlere sahip olduğunu belirtti.

BlackRock/Larry Fink: Ticaret Savaşı Çin Eğilim Aşağı Yönlü Öte yandan Fink’in şirketlerin Çin dışına çıktığı yönündeki açıklamaları Nikkei’nin benzer raporunun hemen arkasından geldi. Nitekim Nikkei, aralarında Apple, Nintendo ve Dell’in de bulunduğu 50’den fazla şirketin ABD’nin tarifelerinden kaçınmak için giderek artan bir şekilde üretimi Çin dışına taşıdıklarını belirtmişti.

Ne var ki kendisi Nisan ayında verdiği bir demeçte, son açıklamalarıyla çelişecek nitelikte konuşmuştu. Daha doğrusu şirketinin Çin’de lider bir varlık yöneticisi olmayı planladığını anlatarak endişe veren ekonomik yavaşlamaya ve devam eden ticaret savaşına rağmen ülkede daha çeşitli ve uzun vadeli yatırım çözümleri için hala artan bir talep olduğunu vurgulamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum