Yatırım yapmaya başla!

Land Rover – Jaguar Çinli Firmaların “Kopya” İşine Çözüm Getiriyor!

Land Rover - Jaguar araçlarını birebir koplayan Çin için farklı çözümler arıyor. Çözümün başında da "olabildiğince uzat" anlayışı var. İşte detaylar...
Land Rover – Jaguar Çinli Firmaların “Kopya” İşine Çözüm Getiriyor!

Çinlilerin ırk olarak kafaların hangi tarafını daha çok kullandıklarını tüm dünyaca artık biliyoruz. Herhangi bir firma bir şey çıkarmaya dursun, o anda Çinliler zaten kopyasını hazırlamış ve çıkarmış oluyor. Kopya işinden her halde en muzdarip olan da otomotiv sektörüdür. Aylarca belki de yıllarca yapılan tasarımların, çıkış öncesi konsept halleri insanlara sunularak, firmanın modeli hakkında ufak detaylar verilir. İşte kokutucu tarafıda tam olarak burası.

Ön tanıtımlarda bunu gören “karbon Çinliler” nefessiz şekilde tanıtımı yapılan modelin birebir aynısını imal ediyorlar. Bu konuda oldukça rahatsız olanlardan biri de Land Rover-Jaguar Grubu dur. Neden rahatsız olduklarına Çin’in şaşırtıcı kopya araba örneklerine buradan bakarak anlayabilirsiniz.

Land Rover-Jaguar Grub’un tasarım patronu Gerry McGovern bir çözüm arayışına girmiş.

McGovern,”Şov araçlarımızı birkaç yıl önce gösterirken kopyalanacağından dolayı endişe duyuyoruz” şeklinde konuşması içinden çıkılmaz durumu aslında açıklıyor. Ahlak dışı olarak nitelendirdiği bu olayın kesinlikle çözüme kavuşturulması gerektiğini aktarıyor.

Özellikle Çinlilerin İngiliz grubunu hedef almasından dolayı yapacakları tasarımları da korkuyla sergilemelerine neden oluyor.

Çözüm olarak ise tek yapabilecekleri “konsept modellerin gösterim sürelerini olabildiğince uzatmak” oluyor.  Keza firmada aynen bu yolu deneyecek. Çünkü İngiliz firma, çıkarttığı ve çıkartacağı modellerin benzersiz tasarımlara ve mühendisliğe sahip olmasından dolayı, korunmak zorunda olduğunu söyledi. Bence de haklılar!

Neredeyse her çıkardığı aracı koplalanan Land Rover, aslında dünyada yalnız değil! Ağırlıklı replikaları çıkan markalar başında Mercedes, BMW, Audi, Toyota vb. firmalarda bu konudan şikayetçi. Bu olaylara birçok kere “dur” denilse de sonuç sıfır…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum