Yatırım yapmaya başla!

Land Rover’ın ilk 1948 Prototiplerinden Biri Yer Altından Çıkarıldı!

Şu anda Land Rover tarihinin başlangıcına bakıyoruz. İlk üretilen 3 prototip modelden biri gün yüzüne çıkarıldı!
Land Rover’ın ilk 1948 Prototiplerinden Biri Yer Altından Çıkarıldı!

Land Rover’ın tarihçesine baktığımızda oluşumlarına 1948 yılında başlamış bir İngiliz otomobil şirketidir. Üretimlerini tek bir noktaya odaklayan Land Rover bizlere o yıllarda kalitesi tarif edilemez SUV modellerinin mimarisine başladı. İngiliz firmanın da üretime girme süreçleri ve neden girdiği Toyota’nın Land Cruiser – FJ Serileri ile aynı amaç üzerine. Savaş! Nasıl ki Toyota dokumacılık sektöründen Japon Hükümeti’nin emriyle otomotiv sektörüne geçtiyse, Land Rover’ın da oluşum hikayesi buna benzer.

1948 yılında Land Rover Amsterdam’da yapılan bir etkinlikte 3 adet prototip 4×4 modelini göstermişti. İnsanlar Amerikan Willys’lerin alt yapı mantığını alarak üretilen ve bunu yapanlardan birinin de Land Rover olduğunu biliyordu. İşte bahsettiğimiz bu 3 prototipleriden biri şu anda bizle!

İlk Land Rover örneklerinden olan bu gördüğümüz araç, 70 senenin yorgunluğunu epey bir yüklenmiş olduğunu görüyoruz.

İlk Land Rover Prototipi Modeli

İlk gösterim Land Rover’ın üzerinde pas fırtınıları esiyor. Yıllarca öylece kalmasına rağmen ayakta durmayı başarmış.

İlk Land Rover Prototipi Modeli Ön Kısmı

Bu araç en başta soldan direksiyonlu gösterilip,
o yıllar için iyi bir mühendislikle sağ tarafa alınmış.

İlk Land Rover Prototipi Modeli Sağ Direksiyon

Vites topuzu, göstergeler yerinde dursa da uzun yılların yorgunluğu hissedilebiliyor.

İlk Land Rover Prototipi Modeli Gösterge Paneli

70 sene boyunca tüm hayat zorluklarına dayanmış bu Land Rover’da gördüğümüz paslarla beraber, çürümüş ve delinmiş bekliyorduk. Bence hala sağlam!

İlk Land Rover Prototipi Modeli Gösterge Paneli

Kahverengine dönüşen bir yerde 1.6L hacimli I4 motoru.En azından bağlantılarından kopup aşağı düşmemiş.

İlk Land Rover Prototipi Modeli Motoru

Aslında bizler şu anda büyük bir tarihe bakıyoruz. Günümüzde SUV’ların “LORD”u olarak gördüğümüz Range Rover‘ın herşeye ilk olarak başladığı hali burda. Kolay değil, onca zorluklar içerisinde bilinmeyeni ortaya çıkartarak bunu dünyaya kabul ettirebilmek!

Hedeflerini iyi seçen İngiliz firma Leyland Motor Şirketi, British Leyland, Rover Group, Ford Motors ve Tata gibi firmalar arasında sürekli el değiştirse de hiç biri yer yüzündeki duruşunu değiştiremedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum