Yatırım yapmaya başla!

Lamborghini Tarihinde Saklı Kalmış 8 Eşsiz Otomobil

Lamborghini Tarihinde Saklı Kalmış 8 Eşsiz Otomobil

Birbirinden etkileyici arabaların ve araçların yer aldığı otomotiv dünyasını yakından takip edenler, sektör tarihinin intikam hikayeleriyle dolu olduğunu da oldukça iyi bilirler. Ancak otomotiv tarihinin bünyesinde barındırmış olduğu hiçbir hikaye, Ferruccio Lamborghini tarafından kurulan Lamborghini’nin hayranlık uyandıran masalı kadar etkileyici olamamıştır. 1948 yılında sadece traktör üreterek yaklaşık 15 yıl bu şekilde varlığını sürdüren Feruccio Lamborghini şirketi, 15 yılın ardından bir diğer İtalyan devi olan Ferrari’nin en güçlü rakiplerinden bir tanesi ve belki de en etkileyicisi haline geldi. Lamborghini firmasının değişimlerle ve başarılarla dolu etkileyici tarihi hakkındaki şaşırtıcı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

1963 yılından bu yana meydana getirmiş olduğu ultra lüks araçlarla sadece Ferrari şirketine değil, aynı zamanda dünyaya da kendisini ispatlamayı başaran Lamborghini, 1966 yılında otomotiv tarihine damgasını vuran Miura modeliyle sektördeki dengeleri alt üst etti. O günden bu yana uzun mesafeli sürüşler için uygun yüksek performanslı otomobiller olarak nitelendirilen ve Grand Tourer ya da GT olarak adlandırılan büyüleyici arabalar oluşturarak sektörün lider firmalarından bir tanesi haline geldi.

Kurmuş olduğu Lamborghini şirketiyle 10 yıl içerisinde olağanüstü başarılara imza atan Ferruccio Lamborghini, böylelikle Enzo Ferrari’den intikamını almayı başarmıştı. Ferruccio, 1974 yılında şirketinden elini eteğini çekip, 1993’deki ölümüne kadar bir şarap üreticisi olarak hayatına devam etmiş olsa da Lamborghini her geçen gün daha da büyümeye devam etti. Bu yıl 100 yaşına girecek olan Ferruccio Lamborghini’nin bu büyük başarısını onurlandırmak adına, Lamborghini tarihine ışık tutan tuhaf otomobillerden oluşan bir liste hazırladık.

İşte, karşınızda Lamborghini tarihine ışık tutan 8 otomobil:

8 LM002

LM002“Rambo Lambo” adıyla tanınan LM002 modeli, Jeep firmasının 70’lerin ortasında meydana getirilen ABD askeri aracının halefi olarak meydana getirildi. “Cheetah” (Çita) kod adıyla, Lamborghini’nin bugüne kadar ürettiği ilk askeri araç prototipi olan LM002; Chrysler V8 motoru ile donatılmıştı. Ayrıca ABD ordusu tarafından test edilmeden tamamlanmış tek araç olan Rambo Lambo, Rodney Pharis tarafından tasarlanmıştı. Lamborghini’nin bu tuhaf modeline halen daha Orta Doğu’da rastlayabilirsiniz.

7 1981-88 Jalpa

1981-88 JalpaAdını boğa güreşlerinin ünlü türü Jalpa Kandachia’dan alan bu model, Lamborghini’nin “uygun maliyetli” V8 motorlu son otomobiliydi. Büyük ölçüde Lamborghini şirketinin Silhouette modelinden ilham alınarak meydana getirilen Jalpa, 3.5 litrelik V8 motor ile piyasaya sürüldü. Müzayede sınırlarını aşan 1978 Lamborghini Countach LP400 S modeline göre çok daha rahat ve ucuz olan Jalpa, sadece 7 yıl içerisinde 410 adet satıldı. Fakat şirket, 1988 yılında Chrysler tarafından satın alındıktan sonra Jalpa modelinin üretimine son verdi.

6 1976-79 Silhouette

1976-79 SilhouetteSadece 56 örnek üretilen Silhouette modeli, bugüne kadar meydana getirilmiş en nadir Lamborghini otomobillerinden bir tanesidir. Büyük çapta Urraco modeli baz alınarak oluşturulan Silhouette, orta motorlu ve iki kişilik eşsiz bir araç olarak karşımıza geliyor. Targa tavanıyla döneme damgasını vuran Lamborghini Silhouette, saatte 258 kilometrelik hıza ulaşabiliyordu. Her açıdan nadir bir Lamborghini modeli olan Silhouette’den günümüzde sadece 30 örnek hayatta kalmayı başarabildi.

5 1973-79 Urraco

1973-79 UrracoListemizde yer alan önceki araçlar gibi V8 motor ile güçlendirilen Urraco, “bütçeye uygun” başka bir Lamborghini denemesiydi. Bugüne kadar üretilmiş en iyi Ferrari modelleri arasında yer alan 308 Dino ve Maserati Merak gibi güçlü otomobillere rakip olan Lamborghini Urraco, 2+2 konfigürasyonlu en küçük arabalardan da bir tanesidir. Küçük boyutuna göre büyük işler başaran Urraco modelinden 791 örnek üretilmiş olup, büyük kardeşi Countach modelini gölgelemeyi başarmıştır.

4 1970-76 Jarama

1970-76 JaramaCountach, Aventador, Miura ya da Diablo modelleri; sizlerin favori Lamborghini modelleriniz olabilir. Ancak bu modellerden çok daha etkileyici bir Lamborghini varsa, o da Jarama modelinden başkası değildir. Marcello Gandini adındaki Bertone tasarımcısı tarafından oluşturulan bu eşsiz model, Ferruccio’nun da en beğendiği Lamborghini üretimiydi. 328 adet üretilen Jarama, 350 beygir gücü üretebilen Chevrolet V12 motor ile güçlendirilmişti. Ayrıca çıkarılabilir tavan panelleriyle de etkileyici bir Lamborghini modeli olan Jarama, listemizde de dördüncü sırada kendisine yer buluyor.

3 1968-78 Espada

1968-78 EspadaMiura modelinden iki yıl sonra piyasaya sürülen büyük boyutlu Espada, orta motorlu başyapıtlara göre Lamborghini’nin ideal otomobil kavramına çok daha yakın bir eserdi. Bertone tarafından oluşturulan öncü tasarımıyla Espada modeli, Miura’nın 3.9 litrelik V12 motoru ile donatılmıştı. Ancak Miura modelinin aksine, muazzam bir güce olanak tanıyan motoru devasa ön kaputunun altına yerleştirilmişti. Bu özelliklerin yanı sıra dört çekiş özelliği ve tamamıyla bağımsız süspansiyonlar ile de donatılan Espada, saatte 240 kilometrelik hıza çıkabiliyordu. Ayrıca eşsiz bir konfor sunan dört kişilik bu araç, büyüleyici bir sürüş deneyimi de sunuyordu.

2 1968-69 Islero

1968-69 Islero400GT modellerinin yaşlanmaya başlamasıyla Lamborghini şirketi, bu eşsiz araçlarını yeniden tasarlayıp ömürlerini daha fazla uzatmaya karar verdi. Yenilenmiş bir gövdeye sahip olan bu otomobilleri Islero olarak adlandıran Lamborghini, bir süreliğine de olsa amacına ulaşmış gibi görünüyordu. Fakat bir yıl içerisinde tedarik sorunuyla karşılaşan Lamborghini, Islero modelinin kalite kontrol problemleriyle baş başa kalmasına engel olamadı. Böylelikle günlük kullanım için sadece 225 adet üretilen Islero modellerinin de sonu gelmiş oldu.

1 1964-66 350GT

1964-66 350GT350 GT adı verilen bu model, Lamborghini firmasının ilk üretimi olabilir. Fakat Lamborghini ilk deneyimine göre muazzam bir iş çıkarmayı başarmış. İlginç tasarımı ve büyük V12 motoruyla Lamborghini şirketinin otomotiv sektörüne etkileyici bir giriş yapmasını sağlayan 350GT modeli, Lamborghini için Ferrari’den ayrılan Giotto Bizzarrini tarafından tasarlanmıştı. Lamborghini’nin bu etkileyici modelinden 120’si sahiplerini bulurken, 250 örneği ise 400GT modeline dönüştürülmüştü.

Yarım asrı geçkin süredir, yüksek performanslı ve lüks donanımlı otomobil modellerine imzasını atan İtalyan Boğası’nın başarılarla dolu tarihine ışık tutan bu eşsiz güzelliklerin adını daha önce duymamış olabilirsiniz. Ancak otomotiv tarihinde saklı kalmış bu modellerin her biri Lamborghini gibi önemli bir İtalyan devinin kendisini dünyaya kanıtlamasına ve hayranı olduğumuz diğer modellerin üretilmesine ön ayak olmuşlardır. Peki, birlikte incelemiş olduğumuz bu efsanevi Lamborghini modellerinden hangilerinin adını daha önce duymuştunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum