Yatırım yapmaya başla!

Lagarde: “Trump’ın Tarifeleri Küresel Ekonomik Büyümeyi Negatif Etkiliyor”

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) yeni Başkanı Lagarde, Trump'ın tarifelerinin küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediğini söyledi.
Lagarde: “Trump’ın Tarifeleri Küresel Ekonomik Büyümeyi Negatif Etkiliyor”

1 Kasım’da Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanlığını Mario Draghi’den devralacak olan Christine Lagarde, CBS News’in 60 Minutes isimli programına katıldı ve burada çarpıcı açıklamalarda bulundu. Küresel ekonomik durumu ele alan Lagarde, ABD Başkanı Donald Trump’ın tarifelerini eleştirdi.

Lagarde, ABD’nin Çin ile 18 aydır süregelen ticaret savaşının küresel ekonomik büyüme üzerinde negatif etki yarattığını öne sürdü. Trump’ın tarifelerini kaldırarak bu etkilere son verebileceğini ve böylelikle büyümedeki belirsizliklerin ortadan kalkabileceğini savundu.

Konuşması sırasında Trump’ın en önemli anahtarının ticaret şartlarının öngörülebilirliği olduğunu söyleyen Lagarde, belirsizliğin ekonomiye zarar verdiğini söyledi.

Trump'ın En Önemli Anahtarı ÖngürölebilirlikKasım ayı başında AMB’deki görevinin başına geçecek olan Lagarde’a ticaret savaşının küresel ekonomiyi yanlış yönlendirip yönlendirmeyeceğine ilişkin bir soru yöneltildi. Bu durumun küresel ekonomik büyümeyi kesinlikle düşüreceğini söyleyen Lagarde, ekonomi için tehlike sinyalleri gördüğünü açıkladı.

Ekonomik büyümenin hızını düşürerek azalmasıyla birlikte daha az yatırım ve daha az istihdam olacağını, böylelikle de işsizlik oranının artacağını ifade etti. Bu durumlar göz önüne alındığında ticaret savaşının küresel ekonomik büyüme üzerinde bir etkisi olduğunu kesinlikle düşündüğünü belirtti.

Lagarde’ın bu görüşleri, Trump’ı küresel ekonomik büyümedeki olumsuzluklardan sorumlu tuttuğunu gösteriyor.“Trump, global ekonomik istikrara zarar veriyor” ifadelerini kullanmış olması da bu durumu destekliyor.

Trump Küresel Ekonomiden SorumluLagarde’ın 8 yıl boyunca başkanlık yaptığı ve AMB Başkanlık koltuğuna oturmak için bu görevinden ayrılmak durumunda kaldığı Uluslararası Para Fonu (IMF), geçtiğimiz hafta büyüme tahminlerini açıklamıştı.

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşını gerekçe göstererek küresel ekonomik büyüme tahminini düşüren kurum, tahminlerinde değişikliğe gitti.

Bu kapsamda 2019 Temmuz’da %3.2 olacağı öngörülen dünya ekonomisi için tahminini %3’e düşürmüştü. Aynı rakamı 2020 yılı için ise %3.5 seviyesinden %3.4 olarak aşağı yönlü revize etme kararı almıştı. IMF aynı raporda Türkiye için tahminini %0,2’ye çıkarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum