Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lagarde, Savaşın Etkilerine Rağmen Stagflasyon Beklemiyor

AMB Başkanı Lagarde, savaşın tüketici fiyatlarını rekor düzeylere çıkarmasına ve ekonomide baskı yaratmasına rağmen stagflasyona ihtimal vermedi.
Lagarde, Savaşın Etkilerine Rağmen Stagflasyon Beklemiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, Paris’te yaptığı bir konuşmada Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle gündeme gelen stagflasyon konusuna açıklık getirdi. Savaş nedeniyle yaşanan tedarik sıkıntısı, yüksek enerji be gıda fiyatlarının kısa vadede enflasyonu yükselteceğini belirtti.

“Halihazırda stagflasyon işaretleri görmüyoruz.” diyen Lagarde, özellikle doğal gaz olmak üzere enerji fiyatlarına karşı kamu mali desteklerinin hedefli olması, kamu yardımlarının yoksul hanehalklarına gitmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Avrupa ülkelerinin Ukrayna’daki savaştan ABD’den daha fazla etkilendiğini söyledi. İklim değişikliği ile mücadele politikalarının orta vadede enflasyonu yükseltebileceğini fakat uzun vadede düşük etki yaratacağını dile getirdi.

Bankanın para politikası duruşu hakkında fazla konuşmayan Lagarde, ABD Merkez Bankası’nın (FED), geçen hafta faiz artırdığını hatırlattı. Ancak AMB’nin ABD ile aynı hızda hareket etmeyeceğini söyledi.

FED, geçen Çarşamba günü aldığı kararda politika faizini 25 baz puan artırarak, 2018 yılından ilk kez faiz artışına gitti. FED Başkanı Jerome Powell, “Enflasyonun hedefe dönmesi ilk beklentimizden uzun sürecek. Enerji fiyatları ABD enflasyonu üzerindeki baskıyı artırıyor. Bilançonun daraltılması para politikasının sıkılaştırılmasında önemli bir rol oynayacak” ifadesini kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu