Yatırım yapmaya başla!

Lagarde’nin İtalya’ya Çağrısı: Krizin Boşa Gitmesine İzin Vermeyin

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, İtalya'nın koronavirüs krizinin boşa gitmesine izin vermemesi gerektiğini söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Lagarde’nin İtalya’ya Çağrısı: Krizin Boşa Gitmesine İzin Vermeyin

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde bugünkü açıklamasında, İtalya’nın koronavirüs krizinin boşa gitmesine izin vermemesi gerektiğini söyleyerek ülkenin durgun ekonomisini salgından sonra gelişecek şekilde yeniden biçimlendirmesi gerektiğini söyledi.

Hükümet tarafından başlatılan bir müzakerede İtalyan politika yapıcılara video bağlantısıyla seslenen Lagarde, ülkenin krizden daha güçlü ve daha yeşil çıkması için çağrıda bulundu.

Nitekim pandemi öncesinde dahi mali zorluklarla mücadele eden İtalya için verilen tahminler, ülkenin salgından en çok etkileneceklerden biri olacağına işaret etmişti.

Avrupa Merkez Bankası tarafından paylaşılan Lagarde’nin konuşması, Covid-19’un derinden sarstığı ekonomi meselelerini ele aldı.

Bugünkü ekonomik durumun derin bir belirsizlik ile karakterize olduğunu söyleyen Lagarde, Abraham Lincoln’den alıntı yaparak; “Geleceğinizi tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır” dedi.

Ve bunun vurgulamak istediği tema olduğunu açıkça belirtti. Bir tedavi ya da olası ikinci dalgalar gibi belirsizliklerin bulunduğunu fakat bu belirsizliklerden çıkmak için yapılabilecek şeylerin olduğunu kaydeden Lagarde, şu ifadeleri kullandı:

Christine Lagarde Politika Yapıcılar çağrı

İkinci okumada GSYİH’si yüzde 3,6 daralan Euro Bölgesi’ni de ela alan Lagarde, krizin bölge ekonomisine büyük ölçüde baskı yaptığını dile getirdi.
Euro Bölgesi Daralma
Kaynak: Trading Economics

Ticari yatırımların ilk çeyrekte, GSYİH’den bile daha güçlü bir şekilde çökmüş göründüğünü, tüketicilerin tasarruf eğilimi ölçütlerinin Lehman krizinden sonra görülenlerden çok daha yukarılarda olduğunu aktardı.

İki ana belirsizlik kaynağından bahseden Lagarde, birinin ekonominin koronavirüsten nasıl iyileşeceğine dair belirsizlikken diğerinin COVID-19’a yanıt olarak ekonominin nasıl değişeceğine dair belirsizlik olduğunu söyledi.

Son makroekonomik tahminlerine atıfta bulunarak temel senaryonun GSYİH’nin bu yıl yüzde 8,7 düşeceği yönünde olduğunu hatırlattı.
Euro Bölgesi Makroekonomik Projeksiyon
Kaynak: ECB

Ilımlı ve şiddetli senaryoları da hatırlatan Lagarde, yüzde 12,6’lık düşüş durumunda çıktının 2022 sonunda hala kriz öncesi seviyelerin altında kalacağını belirtti. Böyle bir durumda hanehalklarının ve firmaların gelirleri konusunda endişe etmesinin normal olduğunu, birçok vatandaşın yavaş bir toparlanmada bazı işlerin kaybedilmesinden korktuğunu söyledi.

Covid-19’a yanıt olarak ekonominin nasıl değişeceği konusunda ise “krizin ekonomilerimizi temel şekillerde yeniden yapılandıracağı giderek daha açık hale geliyor” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun yeşil dönüşümün yanında dijital dönüşüm için iki yıl içinde 1,2 trilyon euro yatırım ihtiyacı olduğunu tahmin ettiğini ancak İtalya dahil bazı ülkelerde yatırımı harekete geçirmek için iş dostu ekonomik bir ortam gerektiğini vurguladı. Bu tür önlemler alınırsa, krizin olumlu bir dönüşüm dönemi oluşturabileceğini belirterek konuşmasını şöyle bitirdi:

“Bu yüzden sizi politika yapıcılar olarak bu krizin boşa gitmesine izin vermemeye teşvik ediyorum. Kurumum ECB görevinde kendi rolünü oynayacak. Fakat vatandaşlara toplumlarımızın bu dönüşümden daha güçlü ve daha yeşil çıkacağını kanıtlamak sizin için.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum