Yatırım yapmaya başla!

ECB Başkanı Lagarde Dünya Ekonomisinde Yeni Bir Düzenden Bahsetti

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, mevcut ekonomik durum ve yapılması gerekenler hakkında değerlendirmede bulundu.
ECB Başkanı Lagarde Dünya Ekonomisinde Yeni Bir Düzenden Bahsetti

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Cuma günü Avrupa’da yeni bir politika karması çağrısında bulundu ve küresel ticaret ve geleneksel ekonomik modellerdeki büyük hareketlere dikkat çekti.

Frankfurt’taki Avrupa Bankacılık Konferansı’nda ECB Başkanı olarak ilk konuşmasında Lagarde; “Devam eden ticaret gerilimleri ve jeopolitik belirsizlikler, geçen yıldan bu yana yarı yarıya azalan dünya ticaretindeki büyümenin yavaşlamasına katkıda bulunuyor. Bu da büyük finansal krizden bu yana küresel büyümeyi en düşük seviyeye indirdi” dedi.

Christine Lagarde, ECB Başkanı Olarak İlk Konuşmasını Yaptı

Christine Lagarde, ECB Başkanı Olarak İlk Konuşmasını YaptıÖzellikle gelişmekte olan piyasalar tarafından yönlendirilen, dış talepten iç talebe, yatırımdan tüketime ve imalattan hizmete küresel bir değişim görmeye başladıklarını anlatan Lagarde, gelişmekte olan ekonomilerin büyümelerini artırmak için küresel ticarete ve tedarik zincirlerine güvendiklerini vurguladı.

Ancak ticari çatışmaların ve teknolojinin ortaya çıkmasının bu ekonomik modelleri bozmakta olduğunu, bu durumun Avrupa’da da geçerli olduğunu belirtti.

Dünya Ticareti Yeniden Düzenleniyor

Dünya Ticareti Yeniden Düzenleniyor“Yeni teknolojiler geleneksel tedarik zincirlerini ve işyeri organizasyonunu bozduğundan ve iklim değişikliğinden kaynaklanan potansiyel yeni riskler ortaya çıktığından, dünya ticareti yeniden düzenleniyor. Bütün bunların açıkça dış sektörümüz için etkileri var çünkü euro bölgesi ihracatı sermaye ve ara mallarda yoğun.” Lagarde, dünya ekonomisinin uluslararası ticarete ve daha da büyümek için pazarları açmaya odaklandığını hatırlattı.

Bununla birlikte, ABD dahil bazı ülkelerin kısa süre önce çok taraflı ticaretten uzaklaşmalarına atıfta bulundu. Lagarde, Euro Bölgesi’nin bu yeni gerçekliklere adapte olması ve yurt içi büyümeyi hızlandırması gerektiğini belirtti ve şöyle konuştu:

“Avrupa’nın bu zorluklara cevap vermek için yenilik yapması, yatırım yapması ve uzun vadede rekabetçiliğini koruması gerekiyor. Ancak aynı zamanda, görmeye alıştığımız yüksek ticaret büyüme oranlarının artık mutlak bir kesinlik olmadığını gösteriyor.”

ECB’nin Eylül ayında yayınlanan tahminlerine göre, bölge bu yıl %1.1, 2020’de ise % 1.2 oranında büyüyecek ki rakamlar Haziran ayında yapılan tahminlerden aşağı yönlü revize edildi. Lagarde, bölgenin çok taraflı ticarete açık kalması gerektiğine inanırken, kendi iç pazarından da yararlanmaya odaklanması gerektiğini söyledi.

Yeni bir Politika Karışımına İhtiyacımız Var

Yeni bir Politika Karışımına İhtiyacımız VarEuro Bölgesi hükümetleri, özellikle bütçe fazlası olanlar, daha fazla harcama yapmak için baskı altındayken Lagarde, Avrupalı liderlerin daha fazlasını yapması gerektiği konusunda baskıları yineledi.

“Benim görüşüme göre, zorluklarımız ortak bir konu olduğundan, onları ortak bir cevapla karşılamalıyız. Bu, bir dizi kilit unsuru olan yeni bir Avrupa politika karışımına doğru ilerlemeyi içerir. Buradaki kilit unsurlardan biri Euro Bölgesi maliye politikasıdır. Yatırım da bugünün zorluklarına verilen yanıtın özellikle önemli bir parçasıdır çünkü hem bugünün talebi hem de yarının arzıdır.”

Ancak, daha fazla yatırım konusundaki tartışmalar, euro ülkelerini bölmeye devam ediyor ki daha fazla harcama yapmak için mali kapasiteye sahip sayılan Almanya ve Hollanda gibi ülkeler borç seviyelerini artırmak istemiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum