Yatırım yapmaya başla!

Lagarde: AMB İklim Değişikliğini de İçeren Daha Geniş Bir Politika İncelemesi Yapmalı

AMB'yi yönetecek Christine Lagarde, merkez bankasının politika değerlendirmesi yapması ve iklim değişikliğindeki odağını artırması gerektiğini söyledi.
Lagarde: AMB İklim Değişikliğini de İçeren Daha Geniş Bir Politika İncelemesi Yapmalı

AMB Yönetim Konseyi’nin onay verdiği Christine Lagarde, merkez bankasının politikayı uzun bir süre için gevşek tutması ancak iklim değişikliği gibi küresel zorlukları da dikkate alan daha geniş bir politika incelemesi yapması gerektiğini söyledi.

Eşi benzeri görülmemiş şoklarla karşı karşıya kalan AMB, son 10 yılda alet çantasını yeniden icat etmeye zorlanmış ve şu anda enflasyonu neredeyse %2 hedefine geri getirmeden, elindeki konvansiyonel olmayan önlemlerin çoğunu tüketmişti.

AMB’nin 2003’teki son değerlendirmesinden bu yana dünyanın değiştiğini kabul eden Lagarde, FED, AMB ve Kanada Bankası gibi kurumların daha geniş bir inceleme yapması gerektiğini savundu.

Lagarde: Dünya 2003 Bu Yana Çok Değişti Lagarde, Avrupa Parlamentosu’nun ekonomik ilişkiler komitesi karşısındaki onay oturumunda; “2003 uzun zaman önceydi ve Avrupa Merkez Bankası’nın ilgilendiği kadarıyla birçok şey değişti” dedi. Politikanın fayda maliyet analizinin ve parasal çerçeve değerlendirmesinin sadece AMB tarafından değil, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından diğer merkez bankası kurumları ile koordinasyon içinde yönetilmesi gerektiğini bildirdi.

Lagarde’nin AMB başkanlığının hala Kasım ayında onaylanması gerekirken sürecin geri kalanının sadece bir formalite olduğu biliniyor.

Lagarde: AMB İklim Değişikliği Odağı Artırmalı Avrupa Merkez Bankası’nın birincil rolünün fiyat istikrarını sağlamak olduğunu kabul eden Lagarde, kurumun iklim değişikliği ile mücadeledeki rolünü vurgulamadan geçmedi.

“Benim kişisel görüşüm, herhangi bir kurumun, misyonlarını anlamalarının temelinde iklim değişikliği riski ve çevrenin korunmasına gerçekten sahip olması gerektiğidir. Birincil görev, elbette fiyat istikrarı. Ancak iklim değişikliğinin ve çevresel riskin kritik görev olduğu gömülü olmalı.”

Mevcut politika konusundaki yorumlardan büyük ölçüde kaçınan Lagarde, bununla birlikte küresel zorluklar, zayıf büyüme ve rahatsız edici düşük enflasyon nedeniyle uzun süreli bir ultra kolay politikanın gerekli olduğunu savundu. Ancak ECB’nin, alışılmadık önlemlerin olumsuz yan etkilerine dikkat etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum