Yatırım yapmaya başla!

Lada California Geleceğin Niva 4X4 SUV’u Olsa?

Dünyanın ikonikleşen SUV'larından Niva'nın 2030 yılında nasıl duracağının hayali kurulmuş!
Lada California Geleceğin Niva 4X4 SUV’u Olsa?

1970’li yıllardan beri 4×4 sisteminin en aşağısında görülüp, aslında belirsiz yeteneklere sahip olan Niva‘nın Behance‘de yakaladığımız California adında bir konsept çizimine rastladık. Her kesimden insanın fazla beklenti içerisine girmeden satın aldığı bir araç olan Niva, arazinin kısa şasili keçisi olarak bilinir.

Tasarımcının birisi Lada’nın kavramını modernize hatlar eşliğinde, istenilmesi tartışmalı bir yapı ortaya çıkarmış. İkonik duruş biçimini Mercedes G-Wagon gibi aynı şekilde gitmeyi adet edinen Niva, acaba bu şekilde çıkartılsa büyüsü gider miydi?

Lada Niva’nın baştan tasarlanması demek, dünyanın ikiye bölünmesi demektir!

Lada California KonseptÇoğu insan onun klasik ve basit yapısında bir şeyler buluyor. SUV segmentinin mekanik keçisi, 2019 model yılında bile ABS, tek hava yastığı, elektrikli camlar, dış ısı göstergesi gibi temel özellikleri henüz yeni aldı. Den Dizil adlı bir kullanıcının yayınladığı California 4X4, Niva’nın 2016 yılında yapılan gelecek karoseri olarak hayal edilmiş.

Niva’nın kendi halindeki bakışları sonrası California, yeterince agresif duruyor.

Lada California Konsept FarlarAracın hatları çizilirken, diğer Lada modellerinden ilham alınmış. Mesela SUV yüksekliğindeki sedan olarak gelen Vesta Cross‘un ızgara ve süsleme düzeni, California’ya aktarılmış.

Farlar yine yuvarlak ve sinyal, tampondan ızgarayı bölen kısma yerleştirilen krom şeritle ayrılmış. Tam olarak da modern Niva’nın o sinirli bakışları burada doğuyor. Yan sinyaller çamurluğa kadar uzatılmış.

Niva ismi altındaki ihtiyar ruh, bu konsept ile yok edilmiş.

Lada California Konsept ProfilKaput, tamamlayıcı kısımlardan olsa da çamurlukların normalden şişkin çizilmesi, kaslı gösterdiği gibi lastik seçimlerinde taban kalınlığını rahatça siz belirleyebileceksiniz.

Ön kısımdaki “x” benzeri krom çerçeve duruşunun benzeri farklı girintilere sahip kapılarda görmekteyiz. Dar ön cam formuna sahip California, çift gövde rengiyle eğlenceli duruyor.

5 kollu jantların büyüklüğü ve renkli fren kaliperleri, Niva’yı yuvasından uzaklaştırmış. Yani çamur ve ormanlar artık yok. Yerden yükseliği yeterli seviyede olsa da bu tasarım şehirleşmiş SUV’u gösteriyor.

Mercekli LED’li far bakışları ardından ikinci can alıcı kısma geldik.

Lada California Konsept Arka GörünümLada ile Volvo arasında kaldık! “T” tipli stopların yerleştirme biçimi harika. Karartılı içeriği ile California’nın gizemli olması kadar, onu XC40 SUV gibi araçlara benzemesine neden olmuş.

Difüzörün her iki yanına yerleştirilen krom uçlu egzoz çıkışları, 2.5L V6 motorlu ve 1.7i’yi kendinden atan Niva psikolojisini vermiş. Resimdeki kahve tonlu araç da yeni Niva 4×4.

İyi gözlemlenerek yapılan konsept Niva, gerçek kullanıcılara hitap etmiyor. Onlar basitlik ve ucuzluk arıyorlar. Oranlarda tutturulan kısım, arka kapılar tekerlek hizasına getirilerek, 5 kapılıyı kısa şasi konumunda, kendi şartlarına uygun hale getirmiş.

Kesin bir dille diyebileceğimiz; çalışma isabetli olsa da Niva’nın bu derecede yukarı fırlatılmasının olmayacağının garantisini verebiliriz. Çok da yoğun işleri olmayan Niva tasarımcılarının, dijital çizimden alacakları sanırız örnek bir kısım yok gibi gözüküyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum