Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Kuzey Kore, Kuraklık ve Yaptırımlarla 21 Yılın En Büyük Daralmasını Yaşadı

Kuzey Kore ekonomisi 2018’de, ikinci bir yıl için küçülerek 21 yıl içindeki en büyük düşüşü kaydetti. İşte detaylar;

Güney Kore’nin merkez bankası, Kuzey Kore ekonomisinin nükleer programını durdurması için uygulanan uluslararası yaptırımlar ve şiddetli kuraklıktan etkilenerek 2018’de ikinci bir yıl için küçüldüğünü ve 21 yıldaki en büyük düşüşü kaydettiğini söyledi.

Kore Bankası, Kuzey Kore’nin gayri safi yurt içi hasılasının geçen yıl reel olarak yüzde 4.1 oranında daraldığını ve 2017’deki yüzde 3.5’lik düşüşün ardından 1997’den bu yana en kötü düşüşünü yaşadığını bildirdi.

Bu noktada Kuzey Kore’nin ekonomisi hakkında herhangi bir istatistik açıklamadığı hatırlatıldı.

Güney Kore’nin Merkez Bankası Kuzey Kore Ekonomi Daraldı Ancak Güney Kore’nin merkez bankası, Güney’in dış ticaret ajansları dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelen bilgilere dayanarak 1991’den bu yana Pyongyang için tahminlerini yayınlıyordu. Kore Bankası’nın açıklamasına göre Pyongyang’ın uluslararası ticaretinin değeri 2018 yılında yüzde 48.4 oranında düştü.

Çünkü 2016 sonlarında ve 2017 yılındaki zorlu uluslararası yaptırımlar, Kuzey Kore’nin ihracatını yaklaşık yüzde 90 oranında azaltmıştı.

Yaptırımlar Kuzey Kore İhracat Azalttı Madencilik sektöründeki üretim, kömür ve mineral ihracatı üzerindeki yaptırımlar nedeniyle yüzde 17.8 oranında küçülürken; tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörü de kuraklık nedeniyle yüzde 1.8 oranında daraldı. Güney Kore merkez bankası, Kuzey Kore’nin nüfusunun 25.13 milyon ve kişi başına yıllık gelirin 1.298 dolar olarak tahmin edildiği bilgisini de verdi.

Kore Bankası’ndan Park Yung-hwan gazetecilere yaptığı açıklamada; “2017’de eklenen ve güçlendirilen yaptırımlar, kuraklık üretimin yüzde 20’sinden fazlasını oluşturan tarım sektörünü incitirken ciddi bir etki yarattı” dedi.

Tüm bunların yanında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ülkenin resmi haber ajansının yazdığına göre yeni füze denemesinin, yüksek teknolojili silahlar üretmeye ve ortak tatbikatlara katılmaya son vermesi için Güney Kore’ye yapılan bir uyarı olduğu söyledi. Güney Kore’nin bu tarz intihar eylemlerine son vermesi gerektiğini savunan Kim Jong-un, ülkesinin uyarıyı görmezden gelme gibi bir hata yapmamasını da dile getirdi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle