Yatırım yapmaya başla!

Kuzey Kore Krizi ile 1 Trilyon Dolar Buharlaştı!

ABD ve Kuzey Kore arasındaki kriz, dünya piyasalarından milyarlarca doların buharlaşmasına neden oldu! Milyarderlerin servetleri ise hızla erimeye devam ediyor!
Kuzey Kore Krizi ile 1 Trilyon Dolar Buharlaştı!

Dünya bir süredir diken üstünde! ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan gerginlik her geçen gün daha da fazla tırmanırken, Donald Trump ve Kim Jong Un arasındaki güç gösterisi de bütün şiddetiyle devam ediyor. Balistik füze denemeleriyle bir anda dünya gündemine oturan Kuzey Kore, ABD açıklarını vurmakla tehdit ederken, Trump ise bu duruma Twitter’dan yazmış olduğu tehditkar sözlerle karşılık vermeye devam ediyor.

İki ülke arasındaki gerginlik hızla devam ederken Çin ve bazı diğer ülkeler de arabulucu rolü üstlenmiş durumdalar. Karşılıklı restleşmeler yürekleri ağıza getirirken, piyasalarda da sular durulmuyor. Kriz ile birlikte yaşanan dalgalanmalar, sadece geçen hafta 1 trilyon dolarlık piyasa değerinin buhar olup uçmasına neden oldu. Yatırımcıların risk iştahı yok olurken, dünyanın en zenginlerinin sahip olduğu servetlerdeki milyarlarca dolar ise krizle birlikte uçtu gitti.

Dünya Borsaları için 2017’nin En Kötü Haftası

Dünya Borsaları için 2017’nin En Kötü HaftasıABD ve Kuzey Kore arasındaki kriz endişe verici boyutlara geldi. Yaşanan restleşmeler sadece dünyanın yüreğini ağzına getirmekle kalmayıp, piyasaların da sarsılmasına neden oldu. Halihazırda yaz etkisiyle yavaşlayan işlem hacmine bir de Trump ve Kim Jong restleşmesi köstek oldu.

Yaşanan nükleer savaş kavgası yatırımcıların risk iştahının neredeyse yok olmasına sebebiyet verirken, hafta içerisinde yaşanan dalgalanma ise küresel borsalarda 1 trilyon dolarlık piyasa değerinin uçup gitmesi ve dünya genelinde endekslerin ise yaklaşık %2’lik kayıp yaşaması ile sonuçlandı.

Jeopolitik Gelişmeler Endişe Verici

Jeopolitik Gelişmeler Endişe VericiKaybın ardından güvenli limanlara doğru yelken açan yatırımcılar ise bir taraftan yaşanan jeopolitik gelişmeleri endişeyle izlerken, bir yandan ise tabiri caizse “altına hücum” ettiler. ABD ve Kuzey Kore gerilimi altına yaradıAltının onsu sadece 3 gün içerisinde %2 artış gösterdi ve dün itibariyle 1.291 dolar seviyelerine yükseltti. ABD piyasalarının rekortmeni Dow Jones Endeksi ise oldukça uzun bir aranın ardından ilk kez düşüşe geçerek 22 bin puanının aşağısına geriledi.

Elbette ki bu nükleer savaş kavgasının parasal değerlerin dışında bir de “can alıcı” noktası var. Günümüzde var olduğu söylenen ve bilinen 60 megatonluk tek bir hidrojen bombası, 1945 yılında II. Dünya Savaş’ında Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombasından 4 bin kat daha güçlü. İşin en korkutucu yanı, böylesine yıkım gücü yüksek bir bombadan dünya üzerinde 8 bin adet olmasıdır.

Kuzey Kore Krizi ile Milyarderlerin Servetleri Buharlaşıyor!

Kuzey Kore Krizi ile Milyarderlerin Servetleri Buharlaşıyor!Kuzey Kore krizi sadece küçük ve orta direk yatırımcıları değil, aynı zamanda dünyanın en zenginlerini de derinden vuruyor. Perşembe günü küresel piyasalarda gerçekleşen satış dalgası, dünyanın en zenginlerinin kasasından 42,7 milyar doları silip süpürdü. Geçtiğimiz günlerde sadece 8 saatliğine dünyanın en zengini olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ise 2 milyar dolar ile haftanın en çok kaybedeni oldu.

Trump’ın söylemleriyle Amazon hisseleri %2,6 kayıp ile 956,92 dolara geriledi. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in kasasından ise 1.6 milyar dolar silindi ve haftanın en çok kaybeden ikinci ismi oldu. Dünyanın en zenginleri listesinin zirvesinde yer alan Bill Gates de 1 milyar dolardan fazla kaybetmesine rağmen, servetinin büyük bir kısmını korumayı başardı.

ABD Yeni Bir Silah Geliştiriyor

ABD Yeni Bir Silah GeliştiriyorHidrojen bombalarından sadece bir tanesinin dünyanın herhangi bir bölgesine atılması, sadece o bölgedeki değil, gezegenin dört bir yanında var olan yaşamları alt üst etmeye yetebilir. 8 bin hidrojen bombasının patlatılması ise dünya üzerindeki yaşamı 35 kez yok edebilecek güce sahiptir.

Yıkım gücü yüksek ve teknolojik silahların var olduğunu bilmek bile tüylerimizi ürpertirken, ABD ise silahlanmada yeni bir dönemin kapılarını açmaya hazırlanıyor. Elektromanyetik ve lazerli silahlar geliştirmeye başlayan ABD, barutlu silah dönemini kapatacak gibi görünüyor. Elektrik mıknatıslarının yarattığı manyetik alandan yararlanan bu elektromanyetik silahlar barut ya da nükleer bir içeriğe sahip değiller. Fakat fırlatılan başlıklar 6.000 ila 7.000 km/s hıza ulaşabildikleri için sahip oldukları kinetik enerji ile hasar verebiliyorlar. Bu arada günümüzün en hızlı füzeleri olan Tomahawkların saatte 880 km hıza ulaşabildiklerini de belirtmeden geçmeyelim.

Krizin Kazananı Silah Şirketleri

Krizin Kazananı Silah ŞirketleriKarşılıklı restleşmeler, ülkelerin savunma alanında yeni silahlarla daha güçlü hale gelme isteklerini arttırmış gibi görünüyor. Piyasalar dalgalanır ve milyarlarca dolar uçup giderken; Northrop Grumman, Raytheon, Rockwell Collins, Lockheed Martin ve Boeing gibi ABD’li silah şirketleri paraya para demiyor. Silah devleri %20’lere ulaşan hisse yükselişleriyle krizin kazananı oluyorlar.

Tırmanan gerilim ile dünya tam anlamıyla diken üstünde! Milyonların yaşamını etkileyebilecek korkutucu sonla biten senaryolar, durulmak bilmeyen ve tsunami beklenen dalgalı piyasalar ABD – Kuzey Kore krizinin başlangıcında meydana gelen belirtilerdi. Peki, sizce bu kriz nasıl sonuçlanır?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum