Yatırım yapmaya başla!

Kuzey Kore, İnsan Hakları Eleştirileri için ABD’ye Sert Çıktı: “Pahalıya Mal Olur”

Kuzey Kore, ABD'nin insan hakları eleştirisinin pahalıya mal olacağı konusunda uyardı.
Kuzey Kore, İnsan Hakları Eleştirileri için ABD’ye Sert Çıktı: “Pahalıya Mal Olur”

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA’nın bildirdiğine göre Pyongyang, insan hakları sicili konusunda ABD eleştirilerine sert çıkarak, Washington’un kötü niyetli kelimelerinin Kore Yarımadası’nda sadece gerginliği artıracağını söyledi.

Ülkenin Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcüye atıfta bulunan KCNA, ABD’nin insan hakları sorunlarına işaret ederek Kuzey’in hükümet sistemine karşı çıkmaya devam ederse, sonuçlarına katlayacağını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Çarşamba günü, Amerika Birleşik Devletleri dahil onlarca ülke sponsorluğunda Kuzey Kore’nin insan hakları konusundaki uzun süredir devam eden ihlallerini kınamış, Pyongyang’ın BM elçisi ise bunu reddetmişti.

ABD’nin eleştirilerine sert çıkan Kuzey Kore, bunun yanan ateşe yağ dökmek gibi halihazırda gergin olan durumu daha da kötüleştireceğini belirtti.

Kuzey Kore, İnsan Hakları Eleştirileri Uyarısı KCNA açıklamanın, bir ABD devlet dairesi yetkilisinin Kuzey Kore’nin insan hakları durumu hakkında dile getirdiği kaygıya yanıt olarak geldiğini yazdı. ABD’nin bu tür açıklamalar için çok yüklü ödeme yapacağını da aktardı.

Gelen yanıt Kuzey Kore’nin Aralık ayı başlarında Birleşmiş Milletler’e yaptığı uyarıyla benzerlik gösterdi. Kuzey Kore’nin BM Büyükelçisi Kim Song, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üyelerine yazdığı mektupta, ABD’nin ülkedeki insan hakları meselesini tartışmasının tansiyonu yükselteceği ve durumu daha da kötüleştireceği hususunda uyarıda bulunmuştu.

Ülkedeki insan hakları meseleleriyle ilgili herhangi bir BMGK toplantısını ABD’nin düşmanca politikalarından kaynaklanan önemli bir provokasyon olarak değerlendireceğini dile getirmişti. Tüm sorumluluğun ABD ve konsey üyesi ülkelerde olduğunu iddia eden BM Büyükelçisi, ikili ilişkiler hakkında olumlu konuşmamıştı.

Hemen öncesinde Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye seslenerek düşmanca politikalarını değiştirmesi için verilen tarihin yaklaştığını hatırlatmış, “Washington’un yıl sonuna kadar nasıl birNoel hediyesi istediğine karar vermeli” demişti. Washington’un yeniden görüşme taleplerinin sadece Kuzey Kore ile diyalogda olduklarını gösteren bir aldatmacadan ibaret olduğunu ve bunu ABD seçimleri için kullanmak istediklerini öne sürmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum