Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuzey Kore, Asya Pasifik Bölgesinde Oluşan İttifaka Karşı Uyardı

ABD, Güney Kore ve Japonya’nın iş birliğine karşı Kuzey Kore ordusunu güçlendirmeye hazırlanıyor.
Kuzey Kore, Asya Pasifik Bölgesinde Oluşan İttifaka Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

Kuzey Kore, ABD, Güney Kore ve Japonya’yı, Kuzey’i hedef alan üçlü askeri işbirliğini ilerletmeye zorlamakla suçladı ve kendi askeri kapasitesini güçlendirmeyi düşünmesi gerekebileceği konusunda uyardı.

Kuzey Kore dışişleri bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Gerçekler açıkça gösteriyor ki, ABD’nin ‘Kuzey Kore tehdidi’ hakkındaki söylentileri yaymasının asıl amacı, Asya-Pasifik bölgesi üzerinde askeri üstünlük elde etmek için bir bahane sunmaktır.” ifadelerine yer verildi.

Kuzey Kore, uzun süredir ABD ve müttefiklerinin düşmana tanımladığı nükleer bir program yürütmenin nedeni olarak bu ittifakın oluşturulduğunu bildiriyor. Açıklama, ülkenin komşularının bu yılki kışkırtıcı silah testlerinin bir parçası olarak beş yıl içinde ilk nükleer testine hazır olduğunu söylemesiyle geldi.

Bakanlık Kore Yarımadası’nın ve dünyanın geri kalanının güvenlik ortamının hızla kötüleşmesi ile aktif olarak başa çıkmak için ülkenin savunmasını daha acil bir şekilde geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

ABD, Güney Kore ve Japonya, NATO Zirvesinde Görüştü

Askeri kapasitenin artırılacağı konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi. ABD, Güney Koreli ve Japon liderler arasında geçen hafta NATO zirvesinde yapılan ve Kuzey Kore’nin nükleer tehditleriyle başa çıkmak için işbirliklerini güçlendirme ihtiyacının altını çizen bir toplantı düzenlenmişti.

GCM Yatırım Banner

Bu zirveye atıfta bulunulan açıklamada, “ABD, Japonya ve Güney Kore’nin üst düzey yöneticileri, Kuzey Kore ile karşı karşıya gelmek için başlarını bir araya getirdiler ve üçlü ortak askeri tatbikatların başlatılması da dahil olmak üzere buna karşı tehlikeli ortak askeri karşı önlemleri tartıştılar.” ifadeleri kullanıldı.

Kuzey Kore, Washington ve Seul defalarca Kuzey’e saldırma niyetlerinin olmadığını söylese de, bölgedeki ABD liderliğindeki askeri tatbikatları, bir işgal provası olarak görüyor.

ABD Başkanı Joe Biden, son üçlü görüşmede, Kuzey Kore’nin devam eden balistik füze testleri ve nükleer test yapma planlarından derin endişe duyduğunu söylemişti.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kuzey Kore’nin gelişmiş nükleer programı karşısında üçlü işbirliğinin öneminin arttığını söylerken, Japonya başbakanı Fumio Kishida, ortak füze karşıtı tatbikatların Kuzey Kore tehditlerini caydırmak için önemli olacağını belirtmişti.

ABD, Güney Kore ve Japonya’nın savunma bakanları, bu ayın başında, Kuzey Kore’nin artan silah testleriyle başa çıkma çabalarının bir parçası olarak birleşik füze uyarı ve izleme tatbikatlarına devam etme konusunda anlaşma sağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.