Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuzey Kore Alarmda! Gizemli Ateşli Hastalık Salgını Başladı

Kuzey Kore'de yetkililer Çin sınırına yakın bölgede henüz tanımlanamayan ateşli hastalık salgınının baş gösterdiğini duyurdu. Detaylar haberde;
Kuzey Kore Alarmda! Gizemli Ateşli Hastalık Salgını Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kuzey Kore devlet medyasından Perşembe günü yapılan açıklamayla, ülkenin Çin sınırındaki bölgede kaynağı bilinmeyen bir ateşli salgınının ortaya çıktığı duyuruldu. Söz konusu salgının, ülkenin bu ay zafer ilan ettiği koronavirüsle herhangi bir ilgisinin olmadığı vurgusu yapıldı.

Resmi KCNA Haber Ajansı, Devlet Acil Durum Salgın Önleme Karargahı’na atıfta bulunarak, Salı günü Çin sınırına yakın Ryanggang eyaletinde kötü huylu salgın bulaştığından şüphelenilen dört ateşli vakanın rapor edildiğini bildirdi.

Haberde, yetkililerin bölgeyi derhal kilitlemesini ve sağlık ekiplerini harekete geçirmesini istediği de belirtildi.

KCNA, ülke çapındaki salgın durumunun ayrıntılı bir analizini çıkarırken, ülkedeki salgının Ağustos ayı başlarında sona ermesinden bu yana hiçbir Kovid-19 vakasına rastlanılmadığının altı çizildi.

Yeni Vakaların Nedenini Araştırmak için Önlemler Sıkılaştırıldı

Yine de yetkililer, ateşli hastalık vakalarının nedenini araştırmak için bölgeye epidemiyolojik, viroloji ve test uzmanlarını gönderirken, yayılımın önüne geçmek için önlemler de aldıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

KCNA, yetkililerin şüpheli vakalarla bağlantılı tüm kişileri ve ilgili bölgeye gidip gelen kişileri takip etmek ve sıkı tıbbi gözetim altında tutmak için adımlar atıldığını belirtti.

Kuzey Kore, Kovid-19’a karşı zafer ilan ettikten sonra, Güney Kore’yi salgına neden olmakla suçlamış ve buna karşı ölümcül misilleme sözü vermişti. Güney Kore tarafı ise iddiaları asılsız bularak yalanlamıştı.

Sağlık yetkilileri, o zamandan beri yüz maskesi zorunluluğunu ve sınır bölgeleri dışındaki kamu tesislerinin kullanımına ilişkin sınırlamalar da dahil olmak üzere diğer kısıtlamaları kaldırmış durumda.

Kuzey Kore, Kovid-19 Verilerinde Şeffaf Olmamakla Eleştirildi

Aslına bakılırsa Kuzey Kore, ülke genelinde yaygın testler yapma araçlarından yoksun olduğu için kaç kişinin Kovid-19’a yakalandığını hiçbir zaman doğrulayamadı.

Yetkililer bunun yerine, günlük ateşli hasta sayısını bildirdi ve bu rakam 4,77 milyona kadar yükseldi. Ancak 29 Temmuz tarihinden bu yana bu tür yeni bir vaka bildirimi yapılmadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.