Yatırım yapmaya başla!

Kuzey Kore ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yu Nükleer Görüşmelerde İstemiyor

Kuzey Kore yetkililerinden yapılan açıklamada, ABD ile yapılan nükleer görüşmelerde baş müzakereci olarak Mike Pompeo’nun istenmediği, diyalogların onunla devam etmesi halinde işlerin daha da kötüleşeceği bildirildi.
Kuzey Kore ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yu Nükleer Görüşmelerde İstemiyor

Kuzey Kore ile ABD arasında yapılan nükleer görüşmelerde beklenmeyen bir gelişme yaşandı. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın ABD İşlerinden Sorumlu Daire Başkanı Kwon Jong Gun, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu baş müzakereci olarak istemediklerini söyleyerek, bu görevinden alınmasını talep etti.

Pyongyang ile Washington arasında yürütülen nükleer görüşmenin, Pompeo’nun liderliğinde gerçekleşmesinin istenmediği duyuruldu.

Kwon Jong Gun, yaptığı açıklamada Pompeo hakkında “vurdumduymaz ve pervasız” ifadesini kullandı. Söz konusu görüşmelerin Pompeo’nun baş müzakereciliği sürdürmesi halinde bir kez daha kötüye gideceği bildirildi. Kuzey Kore’den yapılan açıklamada diyalog ortaklarının Pompeo değil kendileriyle iletişim kurma konusunda daha olgun ve dikkatli birinin olmasını istedikleri dile getirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Kuzey Kore liderinin Yüksek Halk Meclisinde yaptığı konuşmayla ilgili değerlendirmesine tepki gösterildi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığının ABD İşlerinden Sorumlu Daire Başkanı Kwon Jong Gun; Pompeo’nun bu konuşmada ABD’nin yıl sonuna kadar hesap yöntemini değiştirmesi ve karşı önlemler ortaya koyması gerektiğini söylediğini belirtti. Bu açıklamanın ise iki ülke arasındaki müzakerelerin yıl sonuna kadar bitmesi anlamına geldiğini ve bu nedenle çok saçma bir konuşma olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump ise Kuzey Kore’nin yaptırımların tamamen ortadan kaldırılmasını istediğini, ancak kendilerinin bunu gerçekleştirecek kadar iyi niyetli olmadıklarını ifade etti. Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho ise Kuzey Kore’nin ana nükleer kompleksini kapatması karşılığında, yaptırımların sadece bir kısmının kalkmasını talep ettiğini açıkladı.

Başkan Trump daha önce yaptığı açıklamada Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile üçüncü bir zirvenin yapılması konusunun netleşmediğini söylemişti.

Trump, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de 27 – 28 Şubat tarihlerinde yapılan zirvenin verimli geçtiğini bildirdi. Bu görüşmede herhangi bir konuda imza atmanın iyi bir fikir olmayacağına karar verdiklerini söyleyen Trump, Kuzey Kore lideri ile çok güçlü bir ilişki kurduklarını fakat henüz bir anlaşmaya varamadıklarını kaydetti.

Vietnam’daki ikinci zirveden sonra üçüncü kez bir araya gelip gelmeyecekleri konusunda sözleşmediklerini ancak Kim ile yeniden bir araya gelebileceklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum