Yatırım yapmaya başla!

Kuveyt Türk/Uyan Türkiye Ekonomisinde 2019’un İkinci Yarısında İyileşme Olacağını Söylüyor

Türkiye ekonomisini değerlendirmeye alan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, 2019 sonu için umut verici tahminlerde bulundu.
Kuveyt Türk/Uyan Türkiye Ekonomisinde 2019’un İkinci Yarısında İyileşme Olacağını Söylüyor

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, Türkiye ekonomisinin mevcut durumunu değerlendirdiği konuşmasında gelecekte ne gibi durumlarla karşılaşabileceğine dair bazı önemli açıklamalarda bulundu. Uyan, Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) da tahmin ettiği gibi 2019 yılının ekonomi açısından bir dengelenme süreci olduğunu dile getirdi.

Reel ekonomiye destek sağlama ve ekonomik büyüme finansmanına katkıda bulunmanın temel amaçları olduğunu belirten Uyan, yukarı yönlü seyreden döviz kurlarının ülke ihracatı ile turizm sektörüne büyük ölçüde katkı sağladığını ve gelirlerde artışı sağladığını hatırlattı.

Uyan, ihracat ve istihdama olumlu etki yaratacak sektörlerin fonlarına daha fazla katkı sağlamayı, bunun yanında proje finansmanlarında daha fazla bulunmayı amaç edindiklerini belirtti.

Uyan Fonlara Daha Fazla Katkı Sağlamayı Amaç Edindiklerini Belirtti2019’un ikinci yarısına dair açıklamalarda bulunan Uyan, ekonomik yönetimde yapısal düzenlemelerin yer alabileceğini ve bankacılık sektöründeki yatay seyrin yıl sonunda yeniden artabileceğini öngördü. Türkiye ekonomisinin şu durumda bir toparlanma sürecine ihtiyacı olduğunu söyleyen Uyan, çoğu gelişmiş ülkenin uyguladığı sıkı para politikasından vazgeçme sinyallerinin görülebileceğine işaret etti.

Uyan, altına dayalı kira sertifikasına aracılık ettiklerini belirtirken bunun yanı sıra başlattıkları ihracat destek paketinin ihracat faaliyetlerini daha da aktifleştirmek ve Türkiye’nin döviz girdisini artırmak amacı taşıdığını açıkladı. Bunun yanında turizme destek amacıyla oluşturulan ayrıcalıklı finansman paketi gibi KOBİ’lere yönelik çok sayıda ürün ve hizmetin sadece 2019’da gerçekleştirilen projeler olduğuna değindi.

Açıklamalarını sürdüren Uyan, Kuveyt Türk olarak leasing, dış ticaret finansmanı, proje finansmanı ve ihtiyaç finansmanı gibi stratejik ürün faaliyetlerinin artırılmasını amaçladıklarını belirtti.

Faaliyetlerin Artırılması AmaçlanıyorBankacılık sektöründeki büyümenin yalnızca sermayelerin de büyümesiyle mümkün olduğunu söyleyen Uyan, geçmişteki kriz dönemlerinin ardından sağlam bir yapıya bürünen Türk bankacılık sektörünün bu hareketinin sermaye ihtiyacını azalttığını açıkladı.

İçinde bulunulan mevcut ekonomik durum nedeniyle ekstra sermayeye ihtiyaç duyulması ihtimalinin uzak olduğunu söyleyen Uyan, ödemede zorluk çeken KOBİ’lere önemli bir destek sağlandığını dile getirdi. Bununla birlikte Mart ayının başında açıklanan KOBİ Değer Kredisi kampanyasının ikincisine katılım gösterdiklerinin haberini verdi.

KOBİ’lere Kuveyt Türk olarak sağladıkları desteği yineleyen Uyan, Temmuz ayının bitiminden itibaren KGF kapsamında 900 milyon liralık finansman desteğine imza atıldığını bildirdi.

Uyan KOBİ'lere Sağlanan Desteği YinelediEkonomide kendini gösteren güçlü baz etkisiyle birlikte önümüzdeki dönemlerde hemen herkesin enflasyonda düşüş olacağına yönelik beklentilerinin kuvvetlendiğini söyleyen Uyan, Kuveyt Türk olarak kendilerinin de düşük enflasyon beklentilerinin arttığını açıkça ifade etti.

Düşük enflasyona ek olarak Fed’in faiz indirimlerine de değinen Uyan, bireysel fonlama maliyetleri ile fon toplama maliyetlerinde aşağı yönlü seyrin hakim olduğunu bildirdi. Türkiye ekonomisi açısından oldukça önemli olan YEP’in tahmin ve amaçlarıyla uyumlu beklentiler içinde olduklarını ifade ederken, kendilerine finansal projeksiyonlarda YEP’in yol gösterdiğini söyledi.

Enflasyona yönelik beklentilerinde herhangi bir değişikliği gerekli bulmayan Uyan, beklentilerinin gerektirdiği yönde hareket edeceklerini açıkladı. Bu kararda ise başta düşük enflasyon beklentisi, Mayıs ayından itibaren cari açığın aylık bazda cari fazla olması ve beklentiye yönelik yapılan anketlerde pozitif yönlü hareketlenmenin etkili olduğunu bildirdi.

Açıklamalarında sona yaklaşan Genel Müdür, 2019 sonu için olumlu tahminlerini paylaşmayı da ihmal etmedi. Cari açığın azalacağını söylerken, yıl sonuna doğru Türkiye ekonomisinin toparlanmaya başlayacağını bildirdi. Bu hafta başında açıklanan ve %1,5 oranında daralmaya işaret eden ekonominin iyileşeceğini öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum