Yatırım yapmaya başla!

Kuveyt Türk 2011’den Beri Ekonomiye 15 Ton Altın Kazandırdı

Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral, 2011 yılından beri 15 ton altını ülke ekonomisine kazandırdıklarını, 2019’da 2,5 ton altını daha yastık altından toplamayı hedeflediklerini söyledi.
Kuveyt Türk 2011’den Beri Ekonomiye 15 Ton Altın Kazandırdı

İlk olarak 2007 yılında gram altın satışına başlayan tek katılım bankası olan Kuveyt Türk, müşterilerin altın portföyü açısından önemli başarılara imza attı. Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral, 2011 yılından şimdiye kadar 15 tondan fazla hurda altın topladıklarını ve hesaplarında müşterilere ait 24 ton altın bulunduğunu anlattı.

Geçtiğimiz yıl dönemin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, vatandaşlara altınlarını yastık altında tutmamaları ve ülke ekonomisine kazandırmaları konusunda çağrıda bulunmuştu. Bu çağrıya kulak veren birçok kişi altınlarını kira sertifikası veya altın tahviline çevirmişti. Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral ise yastık altından gelen altınların 15 tonluk kısmını kendilerinin topladığını söyledi.

Mehmet Oral, altın konusunda tüm bankalar arasında %11’lik paya sahip olduklarını belirtti.

Yastık altındaki altını saymanın kolay olmadığını ifade eden Oral, kendi müşterilerinin çeyrek yatırdığında çeyrek, gram yatırdığında geri gram altın olarak aldığını ve bu konuda önemli bir avantaja sahip olduklarını anlattı.

Sadece bilezik olarak geri veremediklerini, onu da gram altına çevirerek iade ettiklerini söyledi. ATM’lerden kendi müşterileri dışındakilerin bile altın alabildiğini dile getiren Oral, altın konusunda diğer tüm bankalar arasında %11’lik pazar payını korumaya çalıştıklarını aktardı.

2019 yılının sonunda 2,5 ton altını daha ekonomiye kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Halihazırda gram altını ATM’lerden verdiklerini belirten Oral, çeyrek altın için de aynı hizmeti sağlamak için çalıştıklarını, altın müşterilerinin daha mobil olduğunu, kredi kartıyla yapılan gereksiz harcamaların önüne geçme imkanı sunan Sağlam Kart’ın altın puan kazandırdığını anlattı.

Yurt dışındaki altın piyasasında da faaliyet gösteren bankanın yıllık altın işlem hacminin yaklaşık %20’sini uluslararası pazarların oluşturduğunu, 2018 yılında 450 milyon dolardan fazla altın ihracatı gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi. 2019 yılına girilmesi ile birlikte bir ilke daha imza atarak Çin’in Şangay Altın Borsası’nın 74 uluslararası üyesinden biri olduklarını ifade eden Oral, ilk fiziki işlemin 2 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirildiğini belirtti.

Müşterilerin altına dayalı kira sertifikasıyla altınlarını güvence altına alırken tasarruflarını da kazanca dönüştürebildiklerini söyledi.

Mehmet Oral, altına dayalı dayalı kira sertifikasına ilk olarak 21 Ocak – 1 Şubat tarihleri arasında aracılık ettiklerini, müşterilerin bu uygulama sayesinde çok büyük avantajlara sahip olduklarını ve yıllık %2,4 oranında karı vergisiz bir şekilde elde ettiklerini anlattı.

Güncel Altın Fiyatlarını Görmek için Tıklayın

Kuveyt Türk olarak altına dayalı kira sertifikası ihracına aracılık etmekten memnun olduklarını söyleyen Oral, Türk ekonomisinin geleceğine güvendiklerini, frene basmadan finansman kullandırmaya devam ettiklerini, yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağladıklarını ve ülke ekonomisine kazandırmaya devam edeceklerini ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum