Yatırım yapmaya başla!

Kuveyt Türk Altına Dayalı Kira Sertifikasına Aracılık Edecek

Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması ve bireysel yatırımcıların tasarruflarının kazanca dönüştürülmesi amacıyla başlatılan altına dayalı kira sertifikasına Kuveyt Türk aracılık edecek.
Kuveyt Türk Altına Dayalı Kira Sertifikasına Aracılık Edecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan altına dayalı kira sertifikasına Kuveyt Türk aracılık edecek. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre; ülkemizde ilk kez hayata geçirilen altın günleri, altın hesapları, altın veren ATM gibi birçok ürün ve hizmetle altın bankacılığı öncüsü olan Kuveyt Türk şimdi de altına dayalı kira sertifikalarına aracılık edecek.

Banka, 2011 yılından beri altın hesabı alanında hizmet veriyor ve kendini ‘altın uzmanı’ olarak konumlandırıyor.

Kuveyt Türk Altın Uzmanı YorumuKuveyt Türk yaptığı açıklamasında, altın hesaplarının güvenli bir saklama yöntemi olduğunu ifade ederken, inovatif yaklaşımla ortaya koyduğu geniş ürün yelpazesi ile kendini bir altın uzmanı olarak nitelendirdi. Bankanın Genel Müdürü Ufuk Uyan, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan altına dayalı kira sertifikalarının ülke ekonomisi ve altın sahipleri için önemine değindi.

Uyan, ülkemizde yaklaşık 2 bin 200 ton altının yastık altında olduğunu öngördü ve değerinin yaklaşık 100 milyar dolar olabileceğini ifade etti. Bunların yastık altından çıkarılması ile ülke ekonomisinin güçlenmesinde önemli bir rol oynanacağına dikkat çekti. Aynı zamanda vatandaşın, altına dayalı kira sertifikasıyla altınlarını güvence altına alırken, tasarruflarını kazanca çevireceğini söyledi.

Altın Fiyatlarındaki Değişimi İzlemek için Tıklayın!

Uyan, bankanın altın ve sukuk alanındaki bilgi ve birikimleri ile sertifikaların ihracına aracılık etmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Altın Konusundaki Bilgilerini KullanacakAltına dayalı kira sertifikasının altıncı etabının 21 Ocak ila 1 Şubat tarihleri arasında gerçekleşeceği biliniyor. Bu tarihler arasında altınlarını Kuveyt Türk şubelerine getirenler, altına dayalı kira sertifikasının yıllık yüzde 2,40 kar oranından vergisi olarak faydalanabilecekler. Altına dayalı kira sertifikası için kabul edilen altınların, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirleneceği biliniyor.

Kabul edilecek altınlar şu şekilde niteleniyor;

  • Külçe altınlar, Cumhuriyet/Darphane altınları (çeyrek, yarım, tam, Ata lira ve benzeri).
  • Gerekli şartları sağlayan 22 ayar ve 24 ayar altınlar.
  • 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar gerekli şartları sağlaması durumunda kabul ediliyor.
  • Takı üzerinde bulunan ve altın olarak kabul edilemeyecek kanca gibi kısımlar, yatırımcının rıza göstermesi halinde altından ayrılıyor ve kalan altın tartılarak değerlendirmeye alınıyor.
  • Kabuk edilmeyen altınlar, üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan altın takılar, reşat altınlar ve yıpranma-aşınma nedeniyle gerekli özellikleri taşımayan altınlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum