Yatırım yapmaya başla!

Kuveyt’in Suudi Arabistan ile Anlaşma Tazelemesi Petrol Fiyatlarındaki Düşüşü Sürdürdü

Kuveyt'in Suudi Arabistan ile yaptığı sınır bölgesine yönelik petrol üretimi anlaşmasını tekrarlayacağını duyurmasıyla birlikte petrol fiyatları düşüş eğiliminden çıkamadı.
Kuveyt’in Suudi Arabistan ile Anlaşma Tazelemesi Petrol Fiyatlarındaki Düşüşü Sürdürdü

Üç hafta içindeki en sert gerilemesini yaşayan petrol fiyatları, yeni haftanın ilk gününde de kayıplarını sürdürmeye yöneldi. Kuveyt tarafından Suudi Arabistan ile sınır bölgesindeki petrol üretimine yönelik yapılan anlaşmanın tazeleneceğinin duyurulması fiyatlardaki düşüşün sürmesinde önemli rol oynadı. Bununla birlikte ABD’deki kaya petrolü üreticilerinin sondaj faaliyetlerini artırması da bir diğer sebep olarak öne çıktı.

Piyasalardaki iyimserlik, ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasının Ocak ayında imzalanacağı ihtimalinin kuvvetlenmesi ile artmıştı. Geçtiğimiz hafta 61 doların üzerine çıkan petrol fiyatları art arda üç haftayı da kazançla tamamlamaya yönelmişti.

New York’ta Şubat vadeli petrol kontratı Cuma günü kaydettiği %1,2 gerilemenin ardından %0,5 değer kaybı yaşadı.

Petrol Kontratı %0,5 Değer KaybıKuveyt ve Suudi Arabistan arasındaki gerilimden kaynaklı olarak ortak tarafsız bölgenin en az 4 yıldır kullanıma kapalı olduğu biliniyor ve burada günde 500,000 varil üretim yapılabiliyor. Baker Hughes Co. verileri, geçtiğimiz hafta ABD’nin aktif petrol sondaj kulesi sayısında yaklaşık 2 yılın en büyük yükselişin kaydedildiğini söylüyor.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Değişimleri Anlık Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Aralık ayı genelinde ham petrol fiyatları ABD ve Çin’in kısmi ticaret anlaşması kapsamında mutabakata varması ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ile ortaklarının üretim kısıntılarını daha da artırmaya yönelmelerinin etkisiyle %9 civarında artmıştı.

Cuma günü açıklanan veriler, 17 Aralık haftasında hedge fonlarının petrol fiyatlarındaki yükselmenin etkisiyle uzun pozisyon sayısını son 7 ayın en yükseğine çıkardığını gösterdi.

Petrol Fiyatları YükselişAxiTrader piyasa sratejisti Stephen Innes’a göre petrol fiyatları ABD ve Çin arasındaki ticari görüşmelerden kaynaklı olumlu gelişmelerden destek buluyor. Yılın ilk çeyreğindeki mevsimsel talepte kaydedilen zayıflığın yukarı yönlü tahminler açısından problem yaratabileceğini açıkladı.

Nymex piyasasında Şubat vadeli Batı Teksas Petrolu (WTI) 29 sent düştü ve Singapur saati ile 13:44’te varil başına 60,15 dolardan fiyat buldu. Şubat vadeli Brent petrolü ise IC Futures Europe piyasasında %0,4 değer kaybederek varil başına 65,88 dolardan fiyatlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum