Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kuveyt Petrol Üretimini Dondurmak için Şart Sundu!

Kuveyt Petrol Üretimini Dondurmak için Şart Sundu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere son üç haftadır petrol piyasasında oldukça önemli gelişmeler yaşanmakta. İlk olarak Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve Rusya arasında petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak üzere Doha’da bir görüşme gerçekleşmişti. Görüşmenin ardından üretici ülkeler arasında yaşanan güvensizlik nedeniyle resmi anlaşma bir türlü imzalanamamıştı. Geçtiğimiz hafta ise Putin’in önderliğinde Rus petrol üreticisi ülkeler bir araya gelerek, dünya kamuoyuna petrol üretimini dondurmak üzere görüşmelere hazır olduğu mesajını vermişlerdi. Bu gelişme ise OPEC ülkeleri tarafından olumlu karşılanmıştı. Nijeryalı yetkililer Rusya’nın bu çıkışının arından bir açıklama yaparak, OPEC ve Rusya arasında petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak üzere yeni bir görüşmenin gerçekleşeceğini duyurmuşlardı. Petrol ise bu gelişmelerden destek bularak ralli yapmıştı. Ancak bu işlem haftasında ABD’de açıklanan stok verilerinin son 80 yılın en üst seviyelerini işaret etmesiyle düşüşler başladı. Bu gelişmelerin yaşandığı ortamda bugün Kuveyt’ten petrol üretiminin dondurulmasıyla ilgili olarak çarpıcı açıklamalar geldi.

“Petrol üretimini dondurulmasını öngören bir karara bağlı kalmayacağız”

Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Petrol Bakanı Enes es Salih bugün dünya kamuoyuna petrol üretimini dondurma görüşmeleriyle ilgili olarak çarpıcı ifadelerle bulundu. Salih yaptığı açıklamada, dünyadaki büyük üreticiler tarafından kabul edilmedikçe petrol üretiminin belirli bir seviyede dondurulmasına ilişkin alınacak herhangi bir karara bağlı kalmayacaklarını söyledi. Anlaşmaya bağlı kalınmadığı taktirde ürettikleri petrolleri satmak için azami gayret göstereceklerini dile getiren Salih, büyük üreticiler arasında İran’ın da yer almasını istediklerini ifade etti.

“Gerekli adımların atılması için kurumlara talimat verildi”

Kuveyt Başbakanı Cabir el-Mübarek el-Hamd es-Sabah’ta bugün çarpıcı açıklamalar yaptı. Sabah yaptığı değerlendirmede, başta kalkınma olmak üzere birçok farlı alanda gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve yapısal reformların arttırılması çerçevesinde gerekli adımların atılması için ilgili kurumlara talimat verildiğini ifade etti.

“Petrol üretiminde hedef 3 milyon 150 bin”

Kuveyt Petrol Şirketi İcra Kurulu Başkanı Nizar el-Adsani bugün Kuveyt’in petrol üretmiyle ilgili olarak açıklamalar yaptı. Adsani açıklamasında, günlük petrol üretimlerinin 3 milyon varile kadar ulaştığını dile getirerek, petrol üretimindeki hedeflerinin günlük olarak 3 milyon 150 bine yükseltmek olduğunu söyledi. Hindistan ve Kuzey Amerika’da bazı yatırım fırsatları konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Adsani, Kuveyt Petrol Şirketi’nin önümüzdeki beş sene içerisinde petrol alanındaki yatırımlar için yüzde 65’i keşif ve üretimde kullanılmak üzere 103 milyar dolarlık bütçe ayırdıklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar