Yatırım yapmaya başla!

Kuveyt Hükümeti, Parlamentodaki Soruşturma Oturumundan Sonra İstifa Etti

Kuveyt Haber Ajansı KUNA'ya göre; hükümet parlamentodaki soruşturma oturumundan sonra istifa etti.
Kuveyt Hükümeti, Parlamentodaki Soruşturma Oturumundan Sonra İstifa Etti

Kuveyt hükümeti, parlamentoda gerçekleşen soruşturma oturumundan sonra istifa etti. Başbakan Cabir el-Mübarek el-Sabah, Perşembe günü  Kuveyt emirine istifasını sundu.

Kuveyt Haber Ajansı KUNA’ya göre; Kuveyt Başbakanı Cabir el-Mübarek el-Sabah, hükümetin istifasını Perşembe günü Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah’a verdi. Hükümet sözcüsü Tareq Al Mezrem, fazla detay vermeden istifanın, Başbakan tarafından kabine çalışmalarının yeniden düzenlenmesi için yolu temizlemek adına sunulduğunu söyledi.

İstifa, Kuveytli milletvekillerinin Salı günü iktidardaki Al Sabah ailesinin kıdemli bir üyesi olan İçişleri Bakanı Şeyh Halid Al-Jarrah el-Sabah aleyhinde oy kullanmadıklarını belirten bir oylama önerisi sonrasında geldi.

Kuveyt Milletvekili Oylama TalebiKuveyt’teki kabine istifaları, seçilen milletvekilleri üst düzey hükümet yetkililerine karşı yapılan güven oylamasını sorgulamaya veya sunmaya karar verdiğinde sık sık meydana geliyor. Emir ise nihai olması için istifayı kabul etmek zorunda. Daha sonra teni bir kabine kurulmasını isteyecek.

Milletvekilleri, reddettiği suçlamalar nedeniyle iktidarın kötüye kullanılması iddiasıyla Şeyh Halid’i sorguladı. OPEC üreticisi olan Kuveyt, altı Körfez İşbirliği Konseyi’nde en açık siyasi sisteme sahiptir. Meclisin geçmesine ve bakanları sorgulama gücüne sahip bir parlamentoya da sahiptir. İstifa, parlamentodaki hükümet üyeleri için bir dizi soruşturmanın ortasında geldi.

Salı günü Kuveyt’in Kamu İşleri Bakanı ve İskan Devlet Bakanı Jenan Ramazan, 10 milletvekilinin kendisine karşı güvensiz harekete geçmesi sonrasında istifasını ilan etmişti.

Jenan Ramazan İstifa EttiBakan Ramazan, sorgulama sonundaki konuşmasında, “Bu kürsüden istifa ettiğimi duyuruyorum. Çünkü malesef şirketler ve nüfuz sahipleri hakkın kendisinden daha güçlüler. Görevde bulunduğum süre zarfında devletin çıkarlarını ve mallarını korumak adına anayasal hükümleri uyguladım,” ifadelerini kullandı.

İskan Bakanı, milletvekilleri tarafından ülkeyi küresel bir finans merkezine dönüştürmeyi amaçlayan büyük projeleri içeren 2019-20 planına rağmen engelleri ve temel altyapı sorunlarını çözemedikten sonra sorgulandı. Bakanlık ayrıca büyük projelerin başlama tarihlerini açıklamadı ve projelerin ne zaman biteceğini tahmin edemedi.

Ayrıntılar geliyor…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum