Paylaşım

Kutup Işıkları: Gökyüzündeki Büyüleyici Işığın Muhteşem Dansı

 

Gezegenimiz o kadar büyük ve çeşitlilik içermekte ki çoğu insanın varlığından haberdar olmadığı doğal güzelliklere sahip olmaktadır. Evrende gerçekleşen çeşitli olayların etkisiyle yaşanan bazı doğa olayları, izleyenlere görsel bir şölen yaşatmaktadır. Hazırladığımız videoda tam da bu durumu özetleyen görüntüleri karşınıza getiriyoruz. Kutup ışıklarının gökyüzünde yarattığı büyüleyici gösterisini izlediğinizde gözlerinize inanamayacaksınız.

İzlediğiniz bu muhteşem ışıklar genellikle kuzey kutup bölgelerinde görülmektedir. Güneş’ten dünyamıza gelen yüklü parçacıkların atmosferimizde etkileşime girmesiyle çeşitli ışımalar yaşanmaktadır. Bu etkileşim sırasında ise enerji açığa çıkmaktadır. Açığa çıkan enerjinin atmosferin iyonosfer tabakasında gerçekleştiği bilinmektedir. Kutup ışıkları olarak adlandırılan bu doğa olayı, videoda izlediğiniz üzere muhteşem bir renk şöleni yaşatmaktadır.

Kutup bölgelerinde yaşanan bu muhteşem görüntüleri genellikle gece saatlerinde izlemeniz mümkündür. Atmosferde gerçekleşen bu etkileşim ve açığa çıkan çeşitli renklerdeki ışıklar muhteşem görüntülere sahne olmaktadır. Üzücü olan ise bu eşsiz görüntülerin sadece kuzeykutup bölgelerinde yaşanıyor olmasıdır. Gerçekleşen bu ışık gösterisinin, insan hayatının oldukça az olduğu bölgelerde gerçekleşiyor olması pek çok kişinin bu güzel görüntülerden mahrum kalmasına neden olmaktadır.

Yine de dünyanın kuzey bölgesinde olan, özellikle İskandinav bölgesindeki, Norveç, Finlandiya, İsveç, İzlanda gibi ülkelerden bu muhteşem görüntülere tanık olmanız mümkündür. Ayrıca Kanada’nın kuzeyi ve İskoçya gibi ülkelerden de bu muhteşem görüntüler ile baş başka kalmanız mümkündür.

Bu harika görüntülerin izlendiği tek yer dünya olmamaktadır. Ayrıca uzaydan ve galaksimizde bulunan diğer gezegenlerden de bu ışımalar net olarak görülebilmektedir. Kutup ışıklarının başlıca sebebi olarak güneş patlamalarını gösterebiliriz.

Aslında bu ışımalar dünyanın her yerinde var olmaktadır ancak manyetik alan ve karanlığın etkisiyle kutup bölgelerinde çok daha görünür durumda olmaktadır. İzlediğiniz görüntülerde muhteşem bir renk şöleni yaşatan kutup ışıkları, dünyamızın en nadide güzelliklerinden biri olarak yerini almaktadır.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur