Paylaşım

Kusursuz Selfie’nin Sırrını Bilim İnsanları Açıkladı


 

İyi selfie çekmek istersiniz, değil mi? O zaman mükemmel denilebilecek bir selfie nasıl çekilir, bunun cevabını bilim adamlarından öğrenin:

7’den 70’e hepimizin elinde bir telefon, türlü türlü şekillere girerek iyi fotoğraf çekmeye çalışıyoruz. Kulaktan dolma bilgilerle, ışığın nereden geldiğini, hangi açıdan daha güzel çıkacağımızı ve benzerlerini hesap ederek, dakikalar boyunca en iyi kareyi yakalamaya çalışıyoruz.

Gerçi selfie merakımızla sosyal medya bağımlılığının negatif sonuçları nelermiş, yaşayarak öğreniyoruz. Ancak yine de hiçbir olumsuz sonuç, bizi selfie tutkusundan vazgeçiremiyor. Bakalım; bilim insanları adeta insanların günlük alışkanlıkları arasına giren selfie olayının sırlarını nasıl açıklıyor:

Bamberg Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan psikoloji araştırmasında 300’den fazla katılımcı yer aldı.

Bamberg Üniversitesi'nce yapılan psikoloji araştırması

Alman bilim insanları, katılımcılara 7 ayrı perspektiften çekilmiş 3 boyutlu selfie’ler gösterdi. Ve onlardan bu fotoğrafları, çekicilik, zeka, beden endeksi ve etkile gücü yönünden değerlendirmeleri istendi.

Kadınların yüzlerinin sol tarafını kameraya döndükleri selfieler daha çekici bulunurken, sağ taraftan çekilenler hakkında yardımsever ve zeki göründükleri yorumları yapıldı.

Selfie hangi taraftan çekilince daha etkileyici oluyor

Erkeklerde ise durum kadınlarınki kadar belirgin değil ancak yine de selfie açısı yorumlarda bazı farklılıklar ortaya çıkartıyor. Örneğin; erkeklerde yüzün sağ tarafının daha çok göründüğü fotoğraflar, onu zeki ve sempatik gösteriyor. Ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda kamerayı yukarıdan aşağıya tutarak yapmak, kişiyi olduğundan çok daha zayıf (10 kilo kadar) gösteriyor.

Evet, bilim adamlarının vardığı sonuçlar bunlar. Ama ilerleyen zamanlarda mükemmel selfie üzerine yapılan daha pek çok farklı araştırmayla karşılaşacağız gibi görünüyor. Zira günümüzde insanların adeta canla başla yapmaya çalıştığı bir şey oldu; iyi selfie!

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın