Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kuşadası, 2019’da Kruvaziyer Turizmiyle 180 Bin Yolcuyu Ağırladı

2019 yılı Kuşadası'nda kruvaziyer turizmi açısından oldukça verimli geçti. Bir dönem durgunluk yaşayan söz konusu sektör, 1 yıl içinde 180 bin yolcunun bölge limanına demirlemesiyle yüksek gelirler elde etti.
Kuşadası, 2019’da Kruvaziyer Turizmiyle 180 Bin Yolcuyu Ağırladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Belirli bir zaman aralığında farklı limanlara seyahat gerçekleştiren ve bu esnada yolcularının her türlü temel ihtiyacının karşılanabildiği kruvaziyer turizmi, özellikle son yıllarda popülaritesini artırıyor. Yolcular bu yöntem ile lüks gemilerle gerçekleştirdiği uzun yolculuklarında farklı yerler keşfedip seyahatlerini çok daha keyifli hale getirebiliyor.

2019 yılında kruvaziyer turizmi en verimli faaliyetini Kuşadası’nda yaşadı. Kuşadası Ege Port Limanı Genel Müdürü Aziz Güngör, bir dönem kara bulutlar görülen kruvaziyer turizminde 2019 yılı itibarıyla iyileşmeler yaşandığını söyledi. Söz konusu dönemde yalnızca kendi limanına uğrayan 194 lüks gemiyle 180 bin turistin geldiğini açıkladı.

2016 yılında sektörü vuran kriz, gemi seferlerinin iptal edilmesiyle olumsuz etkilerini göstermiş ve kruvaziyer turizmi ciddi bir gerilemenin ortasında kalmıştı.

Kruvaziyer Turizmi Gerileme DönemiSektörü toparlanmaya geçmesiyle birlikte Türkiye’de kruvaziyer turizminin yükseliş trendine geçtiğini açıklayan Güngör, 2019’un özellikle Kuşadası için çok önemli bir dönem olduğunu söyledi. Kuşadası Limanı’nın Türkiye’nin en fazla gemi ve aynı zamanda en fazla yolcu ağırlayan limanı olduğunun altını çizdi.

2019’da söz konusu limana uğrayan gemi sayısında bir önceki yıl olan 2018’e kıyasla %30’luk bir artış görüldüğünü açıklayan Güngör, buna paralel olarak yolcu sayısında da %45 artış olduğunu belirtti. Sektörün gelecek dönemde daha güçlü bir toparlanma dönemine gireceğini duyurdu.

Kruvaziyer turizmi 2020 yılında gemi sefer sayısında %60 ve yolcu sayısında %100 artış hedefleyerek bu kalemlerde sırasıyla 310 bin ve 360 bin rakamlarını yakalamayı planlıyor.

Gemi Seferleri ve Yolcu Sayıları Artacak2019’da Kuşadası’nda dönemsel anlamda bir ilk gerçekleştiğini söyleyen Güngör, bölgede gemi seferlerinin çoğunlukla Kasım ayında sona erdiğini söyledi ve geçtiğimiz yıl ilk kez Aralık’ta 9 gemi seferiyle 10 bin turistin bölgeye geldiğini açıkladı. Bu sayede Kuşadası’nın tarihinde ilk kez bu derece uzun bir kruvaziyer turizmi sezonuna imza attığını söyledi. Kış sezonu da olsa gelecek dönemlerde de aynı başarıları yakalamak için uğraşacaklarını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu