Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kurumsal Yatırımcılar Tesla’nın Bitcoin Satışını Değerlendirdi

Tesla'nın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmiş olduğu Bitcoin satışı, kurumsalların gündemindeydi. Detaylar geliyor...
Kurumsal Yatırımcılar Tesla’nın Bitcoin Satışını Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para dünyası geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Bitcoin satışını konuşuyor. Şirket dün yaptığı açıklamasında, BTC satışlarından 64 milyon dolar kazanç elde ettiğini duyurmuştu.

Tesla’nın bu hamlesi kurumsal yatırımcıların da gündemindeydi. Kurumsal yatırımcılar, Tesla’nın bu hareketi hakkında karışık görüşlere sahipti. Bazıları Tesla’nın ticari çıkarları göz önüne alındığında haklı olduğunu söylerken, kimi yatırımcılar ise kararın piyasa katılımcılarını etkileyebileceğini düşünüyor.

‘Bitcoin Satışı Sürpriz Değil’

Arca’nın araştırma direktörü Katie Talati, Tesla kararının piyasada düşüş eğilimi yaratabileceğini ancak beklenmedik bir durum olmadığını söyledi. Tesla’nın Bitcoin’lerini 29.000 dolardan sattığını hatırlatan Talati, bunun yapılmaması halinde şirketin olumsuz nakit akışına dair sonuçlar bildirebileceğini belirtti.

Talati, haberin Bitcoin için temel bir darbe olmadığını, ancak genel bir aşağı pazar sırasında Tesla’nın Hazine yönetimi stratejisiyle daha fazla ilgisi olduğunu söyledi.

BTC’nin başarısının yalnızca bir değil, birçok şirket, birey ve hükümet tarafından benimsenmesine bağlı olduğundan, uzun vadede bunun önemli olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

‘Tesla Satışa Mecbur Kaldı’

Web3 ekosistemi WeWay’in başkan yardımcısı Vadym Synegin ise farklı düşünüyor. Synegin, kararın Tesla’nın parayı uzun vadede elinde tutma planlarına karşı geldiğini belirterek, Bitcoin’in şirketin en zor çeyreklerinden birinde nakit pozisyonunu ve performansını artırmak zorunda olduğu için kurban olarak kullanıldığını söyledi.

Yönetici Tesla’nın gelecekte daha fazla Bitcoin satın almaya açık olduğunu ancak endüstri paydaşlarının firmanın kullanabileceği istikrarsızlığı görme fikrinden memnun olmayabileceğini ifade etti. Bunun sektördeki etkisinin büyük olduğunu belirtti.

Synegin, “Her firmanın kendi kurumsal stratejisi olsa da, Tesla satışları, bazılarının pozisyonlarını sırasıyla hem kısa hem de uzun vadede yeniden gözden geçirmesini tetikleyebilir” diye konuştu.

AAX Exchange’in işletme müdürü Anton Gulin ise satışların risk yönetimi ve raporlamadan önce yatırımcıları memnun etme arzusu ile yapılacak olsa da, perakende yatırımcıların bu tür eylemleri ciddiye aldıklarını söyledi.

Gulin, “Etik açıdan bakıldığında, Musk’ın eylemleri ve açıklamalarının ciddiye alınması zor. Neden kafanızla düşünmeniz ve idol aramamanız gerektiğinin başka bir örneği ve göstergesi.” değerlendirmesini yaptı.

Makro ve mikro faktörlerin karmaşık olduğu dönemde piyasanın daha likit hale geldiğini ve bu satışın Tesla’yı boğduğunu belirtti.

‘Şirketin Bitcoin Üzerindeki Etkisi Azaldı’

Kripto hedge fonu ARK36’nın yönetici direktörü Mikkel Morch, Tesla’nın 2021’in ikinci çeyreğinde Bitcoin satışı yapması halinde, haberlerin kripto piyasası üzerindeki etkisinin çok daha büyük olacağını öne sürdü.

Tesla’nın geçen yıl satın alması sektörde memnuniyetle karşılanmıştı. Kurumsal düzeyde bir yatırım olarak Bitcoin’in kullanılabileceği şeklinde yorumlandı. Morch o zamandan bu yana şartların değiştiğini, Bitcoin’in artık küresel bir makro varlık haline geldiğini ve Musk’tan çok daha büyük güçler tarafından yönlendirildiğini ifade etti.

ARK36 yöneticisi, “Bitcoin haberlere aniden tepki verdi, ancak yedi günlük kazançtan sonra sağlıklı bir geri çekilme bekleniyordu” diye konuştu. Satış Tesla’nın kripto piyasasına katılımını sona erdirmiyor.

Musk açıklamasında, şirketin gelecekte Bitcoin rezervlerini artırmaya açık olduğunu söyledi. Şirket ayrıca Dogecoin’leri elinde tutmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.