Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kurumsal Para Yüzde 110 Getirili Altcoine Akıyor! Al Sinyali mi?

Kripto analitik platformlarından elde edilen veriler, kurumsal paranın Ethereum'a aktığını, 10 binden fazla ETH tutan adres sayısının arttığını gösterdi. Detaylar;
Kurumsal Para Yüzde 110 Getirili Altcoine Akıyor! Al Sinyali mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasasında son dönemde tüm gözler hiç kuşku yok ki spot Ethereum ETF’lerinin üzerinde. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geçen ayki şaşırtıcı dönüşü, bu süreç boyunca büyük miktarlarda ETH tutan adreslerde gözle görülür bir artışa neden oldu.

Pazar uzmanları, böyle bir eğilimin, 4 bin dolar direnç seviyesini aşmak için mücadele eden piyasanın en büyük altcoini ETH için ihtiyaç duyulan canlanmanın katalizörlerinden biri olabileceğine dikkat çekiyor.

Zengin Yatırımcılar ETH Biriktiriyor

Kripto analitik platformu Glassnode’un verileri, son üç hafta içinde 10 bin veya daha fazla ETH tutan Ethereum adreslerinin sayısında yüzde 3’lük bir artış yaşandığını ortaya koydu.

Bu göstergenin, Ethereum balinaları ve yüksek net değere sahip yatırımcılar tarafından artan kurumsal yatırım ve birikimin bir göstergesi olarak görüldüğüne dikkat çekildi.

Büyük Sayıda ETH Tutan Adres Sayısı Artıyor
Kaynak: X / @ali_charts

Büyük ETH varlıklarına sahip adreslerdeki artışın, artan satın alma baskısına ve zengin yatırımcılardan gelen talebe işaret ettiği belirtildi. Balinaların biriken arzının genellikle varlık fiyatlarındaki yükselişin habercisi olması nedeniyle, bu durumun Ethereum için yaklaşan bir boğa koşusunun habercisi olabileceğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Popüler kripto analisti Ali Martinez, konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, “10 bin ve daha fazla sayıda ETH tutan Ethereum adreslerinin sayısının son üç haftada yüzde 3 artması, satın alma baskısında önemli bir artışa işaret ediyor!” ifadesini kullandı.

Bu tablo, SEC’in spot Ethereum ETF’lerini onaylamak için dönüm noktası niteliğinde bir karara varmasından bir ay sonra geldi. Kurum Grayscale, VanEck, ARK Invest, Franklin Templeton, Fidelity, BlackRock, 21Shares ve Invesco Galaxy tarafından önerilen toplam sekiz ayrı ETH ETF ürünü için onay vermişti.

Ethereum, Borsalarda BTC’den Kıt Durumda

Söz konusu eğilimi daha da doğrulayan Glassnode verileri, merkezi borsaların hem Bitcoin hem de Ethereum için arz sıkıntısı yaşadığını gösterdi. Bitcoin’in toplam arzının yalnızca yüzde 11,73’ünün, Ethereum’un arzının ise daha da düşük bir oran ile yüzde 10,56’sının büyük borsalarda kaldığı ortaya koyuldu.

Borsalardaki BTC ve Ethereum Arzında Güncel Durum Paylaşıldı
Kaynak: Glassnode

Bu durumun, yatırımcıların kripto varlıklarını borsalardan çekip ellerinde tuttuğuna ve bir birikim eğilimine işaret ettiğine dikkat çekildi. Borsalardaki arz azaldığında, kalan likiditenin alıcılar tarafından emildiği için yukarı yönlü fiyat baskısı yaratabileceğinin altı çizildi.

İlginç bir şekilde, yıllık bazda yüzde 110 kazandıran Ethereum’un şu anda borsalarda Bitcoin’den bile daha kıt göründüğünün önemi vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.