Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kurum: Yapı Denetim Sisteminde Önemli Bir Düzenlemeye Gidiyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, talepler doğrultusunda yapı denetim sisteminde önemli bir düzenlemeye gidildiğini duyurdu. Detaylar...
Kurum: Yapı Denetim Sisteminde Önemli Bir Düzenlemeye Gidiyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AK Parti Sancaktepe İlçe Başkanlığında teşkilat üyeleriyle buluştu. Kurum, burada yaptığı konuşmada yapı denetim sistemi düzenlemeleri ile deprem konutları ve kentsel dönüşüm alanındaki çalışmalara değindi.

Bakan, gelen talepler dikkate alınarak yapı denetim sisteminde önemli bir düzenlemeye gidildiğini ve bu konuda İstanbul’un pilot bölge olarak seçildiği bilgisini verdi.

Afet Bölgesinde Konut Yapım Sayısı 170 Bini Geçti

Henüz kesinlik kazanmayan sonuçlara göre, AK Parti’den İstanbul milletvekili seçilen Kurum, öncelikle Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerden etkilenen illerdeki çalışmalara değindi.

Bugün itibarıyla afet bölgesindeki konut yapım sayısının 170 binlere ulaştığını belirtip, depremzede vatandaşlar ile el ele vererek 11 ili ayağa kaldırma konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Daha Dirençli Bir İstanbul Mesajı

Yüzyılın dönüşüm projesi olarak nitelendirdiği Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası, Kurum’un gündemindeki bir diğer önemli başlıktı.

GCM Yatırım Banner

Bu projenin İstanbul’un güçlü hale getirilmesi adına çok önemli olduğunu dile getiren Kurum, “Bu kapsamda milletimizle de inşallah el ele vereceğiz. İstanbul dönüşümü adına başvurularımızın tamamlanmasıyla birlikte inşaat sürecini yürüteceğiz. İstiyoruz, çocuklarımıza, gençlerimize emanet edeceğimiz İstanbul’umuz daha dirençli olsun. Daha güvenli hale gelsin” ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda tüm mevzuatları gözden geçirdiklerini, Ulusal Risk Kalkanı projesi kapsamında çalışmaların tüm hızıyla sürdürüldüğünü sözlerine ekledi.

Yapı Denetim Sistemi Düzenlemeleri

Ulaşan talepler doğrultusunda yapı denetim sisteminde önemli bir düzenlemeye gidildiğini de söyleyen Kurum, bu bağlamda pilot bölge olarak İstanbul’un seçildiğini ifade etti.

Çalışmalar kapsamında İstanbul’u Anadolu ve Avrupa Yakası olmak üzere iki bölgeye ayırdıklarının altını çizdi.

Anadolu yakasındaki yapı denetim firmalarının Anadolu yakasındaki havuzdan, Avrupa yakasındakilerin ise Avrupa yakasındaki havuzdan, kura sistemiyle, vatandaşlara yapı denetim hizmeti vereceklerini belirtti.

Kurum, bu sistemle inşaatlarına daha yakın, daha etkin şantiyelere gidip, şantiyelerde imalatı takip etmelerine de olanak sağlamış olacaklarına dikkat çekti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.