Yatırım yapmaya başla!

Kuru Kafa Görünümlü ‘Ölüm Yıldızı’ Dünya’ya Yaklaşıyor!

Görüntüsü itibari ile kuru kafa şeklini andıran ‘Ölüm Yıldızı’ adlı asteroid 38 milyon kilometre yakınından geçecek.
Kuru Kafa Görünümlü ‘Ölüm Yıldızı’ Dünya’ya Yaklaşıyor!

Sonsuz büyüklüğe sahip evrende, sayısız göktaşı ve meteorun olduğu biliniyor Bunlardan bazılarının gezegenimize oldukça yakın mesafeden geçiyor olması bir tedirginlik yaratmıyor değil. Son olarak yeni bir asteroidin dünyaya doğru yaklaştığı bilgisi NASA tarafından doğrulandı. Ürkütücü görüntüsü dile dikkat çeken bu asteroid kuru kafayı andırıyor.

NASA’nın ‘Ölüm Yıldızı’ adını verdiği asteroidin önümüzdeki günlerde dünyanın 38 milyon kilometre yakınından geçeceği belirtildi. 3 yıl önce Dünya’nın 482 bin kilometre yakınından geçen ve tedirginlik yaratan gökcisminin yine gezegenin yakınından geçeceği belirtiliyor. Göktaşının Cadılar Bayramı’ndan 11 gün sonra Dünya’nın yakınından geçeceği ifade edildi.

Asteroid Teleskop ile Görüntülenebilecek

Asteroid Teleskop ile Görüntülenebilecek

Astronomiye merakı olanlar için belirtelim, bu korkunç görüntüyü canlı olarak izlemek isteyenler, teleskop ile göktaşını izleyebilecekler. TB145 adı verilen gökcismi 3 yıl önce güneşe teğet olarak geçmiş ve bu sebeple çıplak göz ile görüntülenmemişti. Asteroidin 11 Kasım’da Dünya’ya teğet olarak geçeceği açıklandı.

Amerikan Uzay Derneği yaptığı açıklamada, 500 metre çapa sahip olan Ölüm Yıldızı’nı “Dünya için tehlike taşıyan bir asteroid” olarak tanımladı. Göktaşının geçiş mesafesi her ne kadar bize uzak görünse de, sonsuz evren düşünüldüğünde Dünya’ya oldukça yakından geçtiğini söylemek mümkün.

‘Yakın Gelecek için Tehlike Söz Konusu Değil’

‘Yakın Gelecek için Tehlike Söz Konusu Değil’

Yetkililer bu büyüklükte bir gökcisminin Dünya’ya çarpması halinde 12 kilometreye varan bir krater oluşturabileceğini belirtiyorlar. Söz konusu asteroidin gezegenimiz çapması halinde okyanuslarda tsunamiler görülebileceği ve büyük bir şehri haritadan silebileceğine değiniliyor.

Ancak araştırmacılar TB145’in yörüngesini inceleyerek yaptığı tespitlerde, söz konusu gökcisminin yakın gelecekte Dünya’ya çapma ihtimalinin bulunmadığını ifade ediyor. Uzmanlar asteroidin kütlesinin çoğunu kaybettiğini ve kuyruklu yıldız püskülleri olmayan ‘ölü bir kuyruklu yıldız’ olduğunu düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum