Yatırım yapmaya başla!

Kuroda Denizaşırı Risklere Karşı Uyarıp Politikayı Ayarlama Sinyali Verdi

Denizaşırı risklere karşı uyaran BOJ Başkanı, buna karşılık Japonya ekonomisine ilişkin iyimser açıklamalar yaptı.
Kuroda Denizaşırı Risklere Karşı Uyarıp Politikayı Ayarlama Sinyali Verdi

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, bugün para politikasını daha da kolaylaştırmak için sinyal vererek, önceden belirlenmiş koşullar göz önünde bulundurulmadan politikaya uygun şekilde rehberlik etme sözü verdi.

Japonya’nın menkul kıymetler sektörünün liderlerinden önce konuşan Haruhiko Kuroda ayrıca küresel ekonomiden kaynaklanan artan risklere karşı uyardı. Ancak BOJ’un 30-31 Ekim’deki politika değerlendirmesi gerçekleştireceği bir sonraki toplantıda tam olarak ne olacağı hakkında fazla ipucu vermedi.

BOJ Eylül başındaki toplantısında faiz oranını değiştirmeyerek eksi yüzde 0.1 seviyesinde sabit bırakmış ancak bir sonraki toplantıda genişleyici uyarıcı olabileceğine işaret etmişti.

BOJ Para Politikası Daha Genişleyici Olabilir BOJ’un ardından konuşan Kuroda da daha fazla genişleme için uygun alan gördüğünü bildirmişti. Dünkü açıklamasında da merkez bankasının para politikasını daha da kolaylaştırması durumunda bunun verim eğrisini fazla düzleştirmeden kısa ve orta vadeli faiz oranlarını aşağı çekmeyi hedefleyeceğini söylemişti.

Bugün menkul kıymetler derneği için yapılan yıllık bir toplantıda; “%2 fiyat hedefinin baltalanmasına karşı ivme riskine daha fazla dikkat etmemiz gereken bir durumla karşı karşıyayız” dedi.

BOJ Başkanı Yüzde 2 Hedefi Baltalanması Karşı Dikkatli Olmalıyız “Böyle bir durum göz önünde bulundurularak, bir sonraki politika belirleme toplantısında ekonomik ve fiyat gelişmelerini yeniden inceleyeceğiz.” ifadeleriyle devam etti. Merkez bankasının %2 enflasyon hedefine ulaşma yolundaki ivmeyi korumak için güçlü parasal gevşemesine sabırla bağlı kalmasının önemli olduğunun da üzerini çizdi.

ABD-Çin ticaret savaşına, Brexit’e, Orta Doğu’ya, gelişen piyasalardaki olaylara atıfta bulunan Kuroda, risklerin aşağı yönlü olduğunu ve özellikle de denizaşırı ülkelerden geldiğini bildirdi.
Küresel ekonominin yavaşladığını ve daha iyiye doğru dönüş için net bir gösterge olmadığını aktaran BOJ Başkanı, yurtdışı ekonomilerindeki olumsuz risklerin arttığını ve ABD-Çin ticaretindeki anlaşmazlığın uzuyor gibi göründüğünü dile getirdi.

Buna karşılık, Japon ekonomisi konusundaki iyimser duruşunu devam ettirerek dünyanın üçüncü en büyük ekonomisinin güçlü iç taleple birlikte genişleme eğiliminde kalacağı görüşünü yineledi. “Ücretlerde ve fiyatlarda ılımlı bir yükseliş eğilimi devam ediyor. Fiyatların kademeli olarak yüzde 2’ye yükselmesi bekleniyor” diyerek de dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum