Yatırım yapmaya başla!

Küresel Ücret Artışı 10 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) küresel ücret artışının 2008'den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini duyurdu. İşte ILO'nun düzenlediği basın toplantısından detaylar;
Küresel Ücret Artışı 10 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 2018/2019 Küresel Ücretler Raporu, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Buna göre; 2017 yılında küresel ücret artışının, 2008’den bu yana en düşük seviyeye gerilediği bilgisi alındı. Aynı zamanda dünyadaki kadınların da erkeklere göre hala yüzde 20 daha az kazandığı sonucu elde edildi.

130 ülkeden verilere dayanarak hazırlanan rapora göre; 2017 yılında küresel ücret artışı oranı yüzde 1,8 seviyesine geriledi.

Küresel Ücret Artışı Yüzde 1,8'e GerilediILO’nun raporu 2016 yılında küresel ücret artışı oranının yüzde 2,4 oranında olduğundan bahsederek, oranın 2017 yılında 1,8’e gerilediğini açıkladı. Aynı rapor, 2017 yılında küresel ücret artışının, 2008 yılından bu yana en düşük seviyede gerçekleştiği, küresel finansal kriz öncesi ücretlerin de çok gerisinde kaldığına dikkat çekildi.

G20 ülkeleri içindeki gelişmiş ülkelerde 2016 yılında 0,9 olan küresel ücret artışının 2017’de 0,4’e gerilediği öğrenildi.

Gelişmiş Ülkelerde Ücret Artışı DurduDünyanın en büyük 20 ekonomisini oluşturan G20 ülkelerinde 0,4’e gerileyen küresel ücret artışına karşılık, G20 içindeki yükselen ve gelişmekte olan ülkelerde ise 2017’de 4,3 düzeyinde seyrettiği bilgisi alındı. Bu oranın, 2016 yılında 4,9 olduğu açıklandı.

Son 20 yılda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yükselen ve gelişmekte olan G20 ülkelerinde ortalama reel ücretin yaklaşık 3 katına çıktığı belirtildi. Gelişmiş G20 ülkelerinde ise sadece yüzde 9 artış olduğu dikkat çekti.

Çalışma cinsiyete göre maaş eşitsizliği konusuna da dikkat çekerken, kadınların erkeklerden yüzde 20 daha az kazandığı öğrenildi.

Cinsiyete Göre Maaş Eşitsizliği Devam EdiyorCinsiyete dayalı ücret farklarının, 70 ülkeyi ve dünya genelinde ücretli çalışanların yaklaşık yüzde 80’ini kapsayan verilere göre; “yenilikçi ve daha doğru yollarla” hesaplandığının altı çizildi. Raporda, dünyadaki kadınların halen erkeklere göre yaklaşık yüzde 20 daha az kazanmaya devam ettiği kaydedildi.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder yaptığı açıklamasında 2018 yılında da küresel ücret artışlarının düşük oranda seyrettiği bilgisini paylaştı.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder YorumuRyder, duraksama gösteren ücret artışlarının, ekonomik büyümenin ve yükselen yaşam standartlarının önündeki en büyük engel olduğunu söyledi. Ryder, “Ülkeler sosyal ortaklarıyla birlikte, sosyal ve ekonomik olarak sürdürülebilir ücret artışı elde etmenin yollarını araştırmalıdır,” ifadelerini kullandı.

Guy Ryder, kadınların erkeklere daha az kazanmasını da eleştirdi ve “Cinsiyete dayalı ücret farklılıkları, günümüz sosyal adaletsizliğinin en büyük tezahürlerinden birisini temsil ediyor,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum