Yatırım yapmaya başla!

Küresel Ticaret Gerilimi Asya’nın Tüketici Harcaması Görünümünü Değiştirmeyecek!

Daiwa Capital Markets, Asya’da tüketici harcamalarına ilişkin genel görünümün küresel ticaret gerilimlerine rağmen parlaklığını koruduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
Küresel Ticaret Gerilimi Asya’nın Tüketici Harcaması Görünümünü Değiştirmeyecek!

Daiwa Capital Markets, Asya’nın tüketici harcamalarına ilişkin genel görünümün küresel ticaret gerilimlerine rağmen parlaklığını koruduğunu söyledi. Tüketicilerin kemer sıkmak zorunda kalabilecekleri ancak devam eden büyüme senaryosunun sert bir şekilde değişme olasılığının düşük olduğu kaydedildi.

UBS de Çin’deki yetkili makamların harcama zayıflığına karşı politika desteği sunmaya hazır olabileceği öngörüsünde bulundu. Tüm bunlar, Asya’da tüketici harcamalarının düşüş göstermeyeceğine işaret etti.

Asya’daki tüketici harcamalarının Çin’den gelen büyük destekle bölge için giderek artan önemli bir ekonomik itici güç olduğu bilinmekte.

Asya Tüketici Harcaması Hikayesi Değişmeyecekİşte bu noktada; ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin tüketici harcamasındaki ivmeye etki edip etmeyeceği büyük bir soru işareti olarak görülüyor. Bazı stratejistlere göre yanıt, birtakım potansiyel etkilere rağmen ivmenin devam edeceği yönünde. Hong Kong merkezli Daiwa Capital Markets’in yayınladığı son raporun da aynı görüşte olması dikkat çekti.

Dünya nüfusunun % 60’ını temsil eden Asya’daki tüketici harcamalarının ticaret gerilimlerine rağmen parlak kalacağı belirtildi.

Asya Tüketici Harcaması Hikayesi Ticaret Gerilimine Rağmen Değişmeyecekİyimserliğin genel olarak genç ve büyüyen bir nüfus, genişleyen bir orta sınıf ve artan refah gibi faktörler tarafından desteklendiği kaydedildi. Daiwa’nın baş stratejisti Paul M. Kitney söz
konusu raporda; “Nüfus genişlemesi ve yükselen özel gelirlerle tüketim, önümüzdeki birkaç 10 yıl içinde Asya’daki baskın ekonomik tema olacaktır” dedi.

Stratejist ayrıca yenilenen korumacı duyarlılık ve küresel likidite sıkılaşmasının neden olabileceği aksaklıklarının, yakın dönemde Asya tüketimindeki yükselişi durduramayacağını bildirdi.

Asya Tüketimindeki Yükseliş DurmayacakHong Kong’da varlık yöneticisi East Capital’in partnerlerinden Karine Hirn de Asya’nın demografi ve artan alım gücü gibi olumlu yönlerinin bölgenin çekici bir tüketici önerisi olarak kalmasını sağladığını söyledi. Uzman, tarifelerin tüketici fiyatlarını ve enflasyonu etkileyebilecek olmasına rağmen ticaretin devam edeceği ve Asya tüketici harcamasının büyük bir aksamadan kaçınacağı yorumunda bulundu.

Bunlara ek olarak Karine Hirn, Asya’nın süregelen tarife savaşlarından herhangi bir acıya karşı bağışık olacağını dile getirdi.

Uzmanlar Asya Tüketici Harcaması Eğiliminin Değişmeyeceğini ÖngörüyorDaiwa ise Asya’nın kritik rol oynadığı küresel tedarik zincirlerinin önemli bir darbe alması durumunda ticaret risklerinin bazı olumsuz etkilerinin olabileceğini belirtti. Ve düşüncesini; “bu durum, bireysel gelir artışı ile tüketici güvenini azaltarak özel harcamaların azalmasına neden olabilir” diyerek açıkladı. İlaveten Daiwa, Fed oranlarının yükselmesiyle gerçekleşen Asya’daki bir miktar marjinal sıkılaşmaya rağmen, genel para politikası ortamının gevşek kaldığını vurguladı.

Duruma ilişkin raporda; “küresel likidite koşullarının beklenenden daha fazla sıkılaşması durumunda, Asya ekonomilerinin sermaye çıkışları, yavaş ekonomik büyüme rakamları ve yükselen enflasyonu görmesi olasıdır” denilerek hanehalkı harcamalarının azaltılabileceği kaydedildi.

Bunun, yüksek faiz oranlarının kemer sıkmaya zorunluluğunu getireceği Güney Kore, Tayvan, Hong Kong ve Tayland için daha büyük bir problem olacağı da söylendi. Yine de Daiwa, Asya’daki yetkililerin herhangi büyük bir düşüşten kaçınmak için gereken adımları atmaya hazır olduklarının üzerini çizerek iyimser konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum