Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Sağlık Pazarından 10 Milyar Dolarlık Pay Hedefleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki bilim merkezi açılışında yaptığı konuşmada, özellikle sağlık sektöründeki hedeflerden bahsetti.
Küresel Sağlık Pazarından 10 Milyar Dolarlık Pay Hedefleniyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Bilim, Teknoloji ve Araştırma Binası Açılışı’nda konuşma yaptı.

Bu merkezin bilgiyi teknolojiye dönüştürerek ülkemize güç katacağını söyleyen Erdoğan, biyoyakıttan gıdaya kadar pek çok alanda kullanılan fosil yakıtlara bağımlılığı azaltacak çalışmalar yapılacağını belirtti.

Söz konusu merkezde iklim değişikliği ve sıfır atık hedefine katkı verecek çalışmalar yürütüleceğini, ilaç, aşı ve tıbbi cihaz üretimi gibi daha birçok konuda da çalışmalar yapılacağını açıkladı.

“Yaşam bilimleri merkezimiz altyapı ve insan kaynağıyla ülkemizin yüz akı teknoloji markalarından olacak.” diyen Erdoğan, sağlık sektörünün gelişmeye devam etmesinin bu tür çalışmaları önemli hale getirdiğini sözlerine ekledi.

Sağlık sektörünün ihtiyaçlarını milli imkanlarla karşılayarak, cari açığı azaltmayı, ihracatı geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu çalışmalarla kısa süre içinde büyük ölçekli firmalarla rekabet seviyesine çıkılacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Salgın ve Rusya-Ukrayna Savaşı İnsanlığa Önemli Mesajlar Verdi

Salgın ve Rusya-Ukrayna Savaşı İnsanlığa Önemli Mesajlar Verdi
Kaynak: Twitter

Coronavirüs salgının ardından gelen Ukrayna savaşının insanlığa önemli mesajlar verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık altyapısı güçlü olmayan ülkelerin tehditler karşısında çaresiz kaldığını ifade etti. Türkiye’nin ise 20 yıldır sağlık altyapısına yaptığı yatırımlarla krizi en az kayıpla atlatmayı başardığını dile getirdi.

Eskiden vatandaşların teşhis ve tedavi için yurt dışına gittiğini, şimdi ise tam tersi dünyanın dört bir yanından insanların ülkemize geldiğini ve milyonlarca dolarlık harcama yaptığını açıkladı.

2023 yılında 1,5 milyon yabancı hastaya hizmet vererek, küresel sağlık pazarından 10 milyar dolarlık pay almayı hedeflediklerini söyleyen Erdoğan, işin sadece hastane binası yapmakla bitmediğini, bu binaları donatacak sağlık personeli ve araç gereç sistemlerinin geliştirilip, üretilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.