Yatırım yapmaya başla!

Küresel Risklerin Dağılması FED’i Hangi Yönde Etkileyecek?

Küresel Risklerin Dağılması FED’i Hangi Yönde Etkileyecek?

Yaklaşık iki gün önce ABD’de açıklanan ekonomik verilerin ardından piyasalarda, FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği toplantısında faiz artırımına gideceği beklentisi giderek güçlendi. Hatırlanacağı üzere açıklanan resmi verilerde, TÜFE Nisan ayında üç yılın en büyük artışını gerçekleştirmiş ve böylelikle enflasyonun yükselebileceğini işaret etmişti. Konut başlangıçları ise Nisan ayında yüzde 6,6 oranında tırmanarak, toplamda 1,17 milyon adet düzeyinde açıklanmıştı. Açıklanan bu veriler sonrası analistler yaptıkları değerlendirmelerde, ABD ekonomisinin güçlendiğine ilişkin bulguların arttığını ifade etmişlerdi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından faiz artırımı beklentisi her geçen gün artıyor. Bilindiği üzere FED bu yıl gerçekleştirdiği toplantıların tamamında faizleri Aralıkta belirlediği gibi yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutma kararı almıştı. Piyasaların en önemli gündem maddesi haline gelen FED’in faiz artırımıyla ilgili olarak bugün Richmond FED Başkanı Jeffrey Lacker, önemli açıklamalarda bulundu. Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) oy hakkı bulunmayan Lacker’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Faiz artırımı için durum Haziran toplantısında daha güçlü olacak!”

FED’in faiz artırımı konusunda izleyeceği yol haritasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede Lacker, FED’in Nisan ayında gerçekleştirdiği toplantıda faiz artırımını açık bir şekilde desteklediğini söyledi. Hatırlanacağı üzere FED’in Nisan ayı toplantısında da faizler sabit tutulmuştu. FED’in Nisan ayı toplantısının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. İki gün önce ABD’de açıklanan ekonomik verilerin ardından küresel risklerin neredeyse tamamen dağıldığını belirten Lacker, yaşanan bu gelişmenin ardından piyasalardaki beklentinin giderek tırmandığını dile getirdi.

Açıklamalarının devamında ise Lacker, Çin’de büyümeye yönelik risklerin güncel verilerde dağılmaya başlamasının oldukça önemli olduğunu ve küresel piyasaların endişeden kurtulduğunu vurguladı. FOMC yetkililerinin risk unsurlarında görülen kayıpları dikkate alacağını belirten Lacker, Haziran toplantısında faiz artırımının daha güçlü olacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum