Yatırım yapmaya başla!

Küresel Riskler Yeniden Oluşacak mı?

Küresel Riskler Yeniden Oluşacak mı?

Bilindiği üzere yeni yılda küresel piyasalarda oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Asya’nın en büyük ekonomisi konumunda bulunan Çin’in büyümesinde görülen yavaşlamanın etkisiyle başlayan volatilite her geçen gün giderek tırmanıyor. Ayrıca emtia fiyatlarında yaşanan önlemez düşüşlerde küresel piyasaların zor günler yaşamasına neden oluyor. Petrol fiyatlarının toparlanma çabası karşısında ABD’de açıklanan stok verilerinin baskısı enerji hisse senetlerini sıklıkla dibe çekiyor. Enerji hisse senetlerinin baskısı altında kalan küresel piyasalar ise dalgalanmaların etkisinden kurtulamıyor.

Yaşanan tüm bu gelişmeler karşısında piyasalarda oluşan temel algı ise merkez bankalarının teşvik hamleleri ve söylemlerinde yetersiz kalındığı görüşü. Hatırlanacağı üzere Aralık ayı toplantısında FED, yeni yılda 4 kez faiz artırımı yapacağını ifade etmesine rağmen mevcut şartlar içerisinde görülen oynaklıklardan dolayı bu sayıyı Mart ayı toplantısında 2’ye indirdiğini açıklamıştı. Merkez bankalarının yetersiz politikaları ve açıklanan enflasyon verilerinde hedeflere ulaşılamaması, piyasalarda risklerin yeniden oluşabileceği endişesini kuvvetlendiriyor.

Bugün konuyla ilgili olarak FED Guvernörü Lael Brainard, oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Braniard, küresel risklerin yeniden oluşabileceğini belirtti. Brainard’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Küresel riskler birçok nedenden tekrar oluşabilir!”

Brainard yaptığı değerlendirmede, küresel ekonomik ortamda görülen volatilitenin giderek tırmandığını söyledi. İstikrara karşı dışarıdan gelecek risklere ve ABD ekonomisinde görülen büyümenin daha da esnediğine yönelik işaretlere karşı piyasaların dikkatli olması gerektiğini belirten Brainard, küresel risklerin birçok nedenden dolayı tekrar oluşabileceğini dile getirdi. Finansal koşullarda gevşemenin hoş karşılanacak bir gelişme olabileceğini belirten Brainard, ancak politik fikir ayrılıklarının piyasaları kışkırtacağını vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Brainard, yeni finansal düzende ekonomilerin birbirleriyle sıkı bir bağ içerisinde bulunduklarını belirterek; FED’in bu unsurları göz önünde bulundurarak faiz artırım hamlesini düşünmesi gerektiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum