Yatırım yapmaya başla!

Küresel Resesyon Gündemde, Geçmiş Veriler Güncel Grafiklerle Uyuşmazlıklar Gösteriyor!

Güncel veriler geçmiş grafiklerle karşılaştırıldığında uyuşmaz sonuçlar endile veriyor, resesyon riski belirsiz piyasalarda olumsuz algı yaratıyor. Ayrıntılar şöyle;
Küresel Resesyon Gündemde, Geçmiş Veriler Güncel Grafiklerle Uyuşmazlıklar Gösteriyor!

Yatırımcılar gelişmiş ülkelerdeki ekonomik durgunluk beklentileri konusunda endişeleniyor, aşağı yönde ağırlık gösteren ancak belirsizliği baskın olan trendler önceki düşüşleri ön plana çıkaran modellere uymuyor. Uzun ve kısa vadeli ABD Hazine menkul kıymetleri arasındaki uçurum daralma kaydediyor. Petrol fiyatları da zayıf bir şekilde düşüş gösteriyor, küresel talebin zayıf seyrettiği ve arz yönlü bir artışa işaret ediliyor.

En büyük yedi gelişmiş ekonomiden oluşan gruptan, Almanya, İtalya ve Japonya’nın her biri Eylül ayına kadar üç ay boyunca ekonomik aktivitede düşüş yaşadı. Küresel ekonominin motorlarından biri olan Çin ekonomisinde de yavaşlama gözlemleniyor.

Son 40 Yılda, 40 Ülkede, 120 Gerekleşmiş Senaryo Değerlendiriliyor

Geçmiş Veriler Güncel Gelişmelerle UyuşmuyorYatırımcıların endişelerini besleyen bu belirsiz hava ve geri çekilmeleri bol olan kırılgan görünüm bir dizi tehdit olarak değerlendiriliyor. ABD, Çin ve Avrupa Birliği arasındaki ticaret sorunlarında ateşkeslere ulaşılmış olsa da, daha uzun vadeli bir çözüm henüz görünmüş değil.

Diğer tarafta küresel ekonomilerden biri olan İngiltere’nin Mart ayında Avrupa Birliği’nden çıkışı hala belirsiz süreçler ve netleşmemiş ticari anlaşmalar gölgesinde. Ekonomistler güncel verilere ışık tutmak adına son 40 yılda, 40 farklı ülkede 120 durgunluk senaryoyu, tüketici harcamalarını, ev fiyatlarını, banka kredilerini, ithalatı, verimliliği ve istihdamı ele alıyor.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre, birkaç boyutta, ABD, Euro Bölgesi ve Japonya’daki son dört çeyrek boyunca verilerin davranışlarını 1980’den bu yana meydana gelen durgunluklarla tamamen uyuşmadığını gözlemleniyor. Modelin küresel büyümedeki keskin bir yavaşlama ile tutarlı olduğunu, ancak iş döngüsünde çok kötü bir senaryodan bahsetmenin pek de mümkün olmadığı belirtiyor.

Japonya’da istihdam istikrarlı bir şekilde artarken, Euro bölgesinde yatırımlar görünüme ters orantılı pozitif duruş göstermekte ve bu senaryolar önceki düşüşlerde gözlemlenen sonuçların tersin görünmekte.

İtalya ve İngiltere Gündemi Olumsuz Etkiliyor

İngiltere ve İtalya 2018 Yılının Olumsuz Etkenler Listesinde Öncüİtalyan hükümetinin Avrupa Birliği bütçesini aşması, yatırımcıları endişelendirirken, işletmelerde ek olarak kendi borçlanma maliyetlerini artıran sonuçların görülebileceği yorumlanıyor. Yapılan analizler neticesinde piyasanın endişelendiği bir diğer konu ise 2018 yılı son çeyreğinin gidişatı ikiye katlayabileceği.

İngiltere Merkez Bankası ülkenin Brexit sürecini ticaret anlaşmaları olmaksının sonuçlandırması senaryosunda uyum sağlanması gereken düzensiz bir görünümün meydana gelebileceği ve ekonomide önümüzdeki yıl daralma görülebileceği konusunda uyarı yaptı.

Durgunluğa neden olan kaynaklar; aniden yüksek borçlanma maliyetleri ve İtalya’ya olan güven kaybı. İngiltere’deki keskin ticaret engelleri dünyanın diğer bölgelerinde büyümenin benzer kayıpları ve ticaret savaşları olarak ele alınıyor.

J.P. Morgan’daki ekonomistler, büyüme görünümü ile ilgili sadece yüksek frekanslı ekonomik verileri kullanan ve diğeri ekonomik verileri ve finansal piyasa davranışlarını kullanan bir dizi resesyon için alarm sistemleri kurdular.

Yalnızca ekonomik verileri kullanan ABD göstergesi önümüzdeki aylarda son yıllara kıyasla biraz artan gerileme ile %21’lik bir düşüş görülebileceği ifade ediliyor. 2016’da ulaşılan seviyelerin altında kalındığı belirtilirken, hisse senedi fiyatları ve değişimleri gibi finansal piyasa davranışlarını kullanan göstergelerin uzun vadeli hazine tahvil getirilerine göre yüksek volatiliteden dolayı daha cazip olabileceğine değiliniyor.

Diğer tarafta kurumsal kar marjlarındaki değişim gibi düşüşlerin önündeki bazı ekonomik göstergelerin bu yıl daha da kötüleştiğine dikkat çekiliyor.

Önümüzdeki Yıllarda Küresel Resesyon Riski Yüksek

Gelecek 3 Yılda Resesyon Riski GündemdeÜç ila dört yıl içinde yüksek bir resesyon riskinin öngörüldüğü piyasalarda önümüzdeki 12 ay içinde bu görüntünün düşük riskli olduğu ifade ediliyor. Piyasaların uzun vadeli sıkıntılarla karşılaşabileceği yorumlandı.

Cuma günkü ABD iş raporu, ekonomik verilerle pazarlar arasındaki bağlantının bir örneğiydi. ABD’li işverenler Kasım ayında bordrolarına 155.000 kişi eklediler. Bu rakam önceki aylara nispeten bir yavaşlama kaydetti, ancak pek endişe verici yansıması olmadı. 11 ay boyunca ABD’deki maaş bordroları artış gösterdi. 11 aylık sürecin 2017’de kaydedilen iş büyümesinden daha iyi bir görünüm oluşturduğu gözlemlendi. Ancak hisse senedi fiyatları raporun ardından düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum