Paylaşım

Küresel Piyasalarda Çin Endişesi Yine Gündemde


 

Bir süredir devam eden Çin ekonomisinin yavaşlamasıyla ilgili tedirginlik yeniden kendini gösterdi. Açıklanan bilgilerde Çin ekonomisinin yeniden ayağa kalkmasında yaşanan güçlükler ve sanayi şirketlerinin düşük gelen karları küresel piyasalarda endişe yarattı.

Çin‘de Ekim ayına ilişkin sanayi verileri %4.6 azaldı. Yıllık 200 milyon yuan ciroya ulaşan şirketler esas alınarak yapılan hesaplamaya göre, sanayi şirketlerinin karları Ocak-Ekim ayları arasını kapsayan dönemde geçen yılın aynı zamanına kıyasla %2 gerileme gösterdi. Karların en çok azaldığı sektör %56.3 ile madencilik oldu.

Olumlu olmayan bu gelişmeler Çin borsasında adeta çöküşe neden oldu, Çin hisse senedi piyasaları son bir ayın en büyük düşüşünü vermeye hazırlanıyor. Çin ekonomisindeki gerileme küresel piyasalar üzerinde baskı yarattı. Asya hisselerinde düşüşler başladı, Çin’deki Şanghay Bileşik Endeksi günü %5.48 düşüşle 3.436,30 puandan kapadı.

Avrupa borsaları kazançlarını korudu, Euro/Dolar paritesi 1.0628 seviyesinden işlem gördü. Dünkü kapanışta Almanya’daki DAX 30 Endeksi %1.35, İngiltere’deki FTSE 100 Endeksi %0.88, Fransa’daki CAC 40 Endeksi %1.08 oranında değer kazandı.

Japonya‘da Ekim ayına ilişkin işsizlik verileri açıklandı, veriler %3.1 ile beklenenden daha iyi geldi. Bunun yanında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) de yıllık %0.3 artışla beklentileri karşıladı. %0.1 artış olarak beklenen hane halkı harcamaları %2.4 azalma olarak gerçekleşti.

Japonya’da TÜFE ve işsizlik oranları iyi geldi; ancak buna rağmen bazı endekslerde kayıplar görüldü. Nikkei 225 Endeksi %0.30 kayıpla dün günü 19.883,94 puanla tamamladı. Benzer şekilde Dolar/Yen paritesinde de gerileme oldu ve parite bu sabah itibariyle %0.16 düşüşle işlem görmeye başladı.

Euro/Dolar paritesi ise %0.16 oranında artış göstererek 1,0627 seviyesine yükseldi. Bugün Euro Bölgesi’nde iş dünyası, sanayi kesimi, hizmet sektörü ve tüketici güven endeksi açıklanacak. Uzmanlar açıklanacak olan bu verilerin Avrupa piyasaları üzerinde belirleyici etken olacağını ifade ediyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın