Paylaşım

Küresel Piyasalar Yellen’in 60. Ekonomi Konferansı’ndaki Konuşmasına Odaklandı!


 

Küresel piyasalar bugün akşam saatlerinde Janet Yellen’in 60. Ekonomi Konferansı'nda yapacağı konuşmasına odaklandılar. Küresel piyasaların Yellen’den beklentileri ve ayrıntılar haberimizde;

Küresel piyasalar, son haftalarda oldukça dalgalı bir grafik çizmeye başladılar. Bu durumun temel nedeni ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik beklentinin giderek artmış olması. Bu faiz artırımı öngörüsü, geçen hafta açıklanan Eylül ayına ilişkin Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisi beklentilerin altında kalmasına rağmen, güçlü bir şekilde sürüyor. Hatırlanacağı üzere, TDİ ile ilgili ekonomistlerin beklentisi 172 bin düzeyindeydi. Ancak ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, TDİ Eylül ayında 156 bin oranında arttı. Böylelikle beklentiler karşılanmamış oldu. Eylül ayına ilişkin TDİ verilerini detaylı olarak bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

TDİ verilerinin beklentileri karşılayamamasına rağmen piyasalar, FED’in yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine kesin gözüyle bakmaya başladılar. Bu doğrultuda dolar, küresel çapta önemli kazanımlar elde etmeyi başardı. Geçen günkü işlemlerde dolar, Türk lirası karşısında tarihi zirvesi olan 3,11’i aştı. Dolar/TL paritesinin geçen gün kırdığı rekora buradan ulaşabilirsiniz. Piyasalardaki faiz algısını güçlendiren diğer bir gelişme ise FED’in Eylül ayı toplantısına ilişkin tutanakların kamuoyuna açıklanmasıydı. Açıklanan tutanaklarda, bazı FED üyelerinin faiz artırımı istediği ve bu yönde oy kullandıkları görüldü. FED’in Eylül ayı tutanaklarının yer aldığı yazımızı buradan inceleyebilirsiniz. Böylelikle piyasalardaki faiz algısı, her geçen gün artmış oldu.

Yellen’in açıklamaları neden önemli?

FED Başkanı Janet Yellen’in bugün akşam saatlerinde 60. Ekonomi Konferansı’nda gerçekleştireceği açıklamalar, piyasalar açısından oldukça büyük öneme sahip. Bu durumun temel nedeni ise Yellen’in faiz artırımıyla ilgili ipucu verme ihtimali. Piyasaların Yellen’in açıklamalarından faiz ile ilgili bir ipucu alması durumunda, dolar küresel çaptaki kazanımlarını giderek genişletebilir ve böylelikle bizler de Dolar/TL paritesinde yeni bir rekor görebiliriz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın