Yatırım yapmaya başla!

Küresel Piyasalar Wall Street Satış Dalgasına Girdi, Çin Desteği Yetersiz Kaldı!

Wall Street'ten çıkan satış dalgası derinlik kazanarak yayılıyor. Çin'in olumlu gelişmesindeki nefesi kesen aşağı yönlü dalga küresel piyasaların direncini kırdı.
Küresel Piyasalar Wall Street Satış Dalgasına Girdi, Çin Desteği Yetersiz Kaldı!

Haftanın ilk işlem gününde tahvil piyasalarına baktığımızda sert işlemlerin gerçekleştiğini gözlemliyoruz. ABD 10 yıllık getirilerinde yatay bir hareket hakim olurken Avrupa 10 yıllık kıymetlerinde de aynı seyir hakimdi. Almanya, Fransa ve İngiltere 10 yıllıklarında hafif düşüşler kaydedildi. İtalya 10 yıl vadeli kıymetlerde yataya yakın pozitif bir hava hakimdi ve hafif primlenmeler görüldü. 

Geçtiğimiz hafta ihracı gerçekleşen 2023 kıymetlerde hafif primlenme görüldü ve 99.40 seviyelerinden işlemler gerçekleşti. 2028 vadeli kıymetlere baktığımızda yatay bir tablodan bahsetmek mümkündü ve 89.500’den işlem görüldü. 

Şirket kıymetlerinde 2022 İş Bankası vadelisi yaklaşık 60 cent primlenme ile 79 dolar seviyesi civarında işlemler görülürken aynı vadede Vakıfbank kıymetinde de primlenme ile 80.250 seviyeleri gözlemlendi.

Türkiye 5 yıllık CDS’ine baktığımızda artış ile 398 seviyelerinden işlem görülmekte. Rusya 5 yıllık CDS’inde değişim kaydedilmedi.

ABD satış dalgası Çin’den destek alan yukarı yönlü Avrupa piyasalarını kırdı.

ABD satış dalgası Çin'den Detsek Alan Yukarı Yönlü Avrupa Piyasalarını KırdıABD piyasaları Asya seansındaki pozitif havayı arkasına alamadı. Teknoloji hisselerindeki primlenmeler endeksteki toparlanma yönlü hareket eden grafiği ayakta tutmaya yetmedi. Bankacılık sektörü öncülüğünde aşağı yönlü çizilen grafikler için açıklanması süren şirket mali tablolarının önemi büyük. 

  • Dow Jones 126,93 puan gerileyerek 25.317,41 puandan haftanın ilk gününe kapanışını gerçekleştirdi. 100 günlük ortalamasını test eden endeks yukarı yönlü hareketinde başarılı olamadı. Endekste değer artışı ile kapanış gerçekleştiren tek sektör bilgi teknolojileri oldu ve %0.8 oranında bir değerlenme kaydetti.
  • S&P 500 endeksinde 11,90 puanlık bir gevşeme ile 2.755,88 puandan kapanış gerçekleşti. Endeks gün boyu 200 günlük ortalamasını 2.768 civarını test etti ancak üstünde kalamadı. Bilgi teknolojileri sektörü artı kanatta kapanış gerçekleştirirken, finansallarda %2’lik değer kaybı dikkat çekti. UBS tarafından hedef fiyatı 25 dolara yükseltilen AMD şirketi kapanışını %5.8 primlenmeyle yaptı.
  • Nasdaq Wall Street borsalarının tersine 19,60 puanlık bir primlenme ile 7.468,63 seviyesinden kapandı. 7.518 seviyesinde 200 günlük ortalamasını test eden endeks kalıcı bir grafik çizemedi.
  • Avrupa piyasaları Çin gelişmesini destek bularak pozitif yönlü seyir sergilerken ABD piyasalarının açılmasıyla birlikte artan satış baskısına direnemedi. Endeksler hafif değer kayıplarıyla günlük işlemlerini tamamladı. Haftanın ikinci işlem dününde DAX 374,38 puan düşüş ile 24.942,84 seviyesinden, FTSE 100 endeksi 71,67’lik bir düşüş ile 6.971,13 civarından ve CAC 40 77,77’lik bir kayıpla  4.975,54 seviyelerinden işlemlerine devam ediyor.
GBP dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi oldu!

G10 da GBP dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi olduG10 para birimlerine baktığımızda dolar karşısında en çok kazanç kaydeden GBP olarak karşımıza çıkıyor ve yaklaşık %0,80 civarında bir değer kazanımı sergiliyor.  GBP/USD paritesi kayıplarını hafif toparlasa da işlemlerini 1.2970 seviyelerinde sonlandırdı. 1.300 seviyelerinin önem arz ettiği pariteyi yakından takip ediyoruz. 

Ham petrolde Cuma gününe benzer bir yukarı yönlü hareket kaydedildi. 50 günlük hareketli ortalamasında 69,70 dolar seviyelerinin önemli direnç noktası olarak incelendiği ham petrol %0,40 primlenme ile 69,60 dolar seviyelerinde işlem gördü.

Altın piyasasına baktığımızda 4 dolarlık bir değer kaybı dikkatimizi çekiyor. Dolar endeksinde görülen değer kazanımına ters orantılı bir grafik çizen değerli maden 1.222 dolar civarından işlemlerini sonlandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum