Yatırım yapmaya başla!

Küresel Piyasalardaki Satış Dalgasına Dünya Gündeminden Bakış ve Türkiye Yansıması

Dünya gelişmelerinde gözlenen gündemlerin finansal piyasalarda bulduğu reaksiyon, Türkiye varlıklarına yansıması ve yeni yıl projeksiyonuna bakış;
Küresel Piyasalardaki Satış Dalgasına Dünya Gündeminden Bakış ve Türkiye Yansıması

Küresel piyasalarda gözlediğimiz küresel satış dalgası son zamanların en trend başlıklarından oldu adeta. Asya ABD taraflarının karşılıkı ticari yaptırımlarıyla alevlenen ticaret savaşları, İtalya’nın Avrupa birliği ile finansal konulardaki anlaşmazlığı ve İngiltere’nin AB’den ayrılma gündemi dünyanın yakından takip ettiği Brexit.

ABD Çin Ticaret Savaşları Küresel Üretimi ve İlgili Endeksleri Bakıladı

ABD Çin Ticaret Savaşları Üretim Faaliyetlerine Küresel Anlamda Satış GetirdiGelişmeleri ardı ardına takip ettiğimizde ticaret savaşları ABD ve Çin arasındaki ticaretin operasyonel faaliyetlerini baskıladığı gibi olumsuz gelişmeye hisse senedi piyasalarında da (özellikle kırılganlığı fazla olan teknoloji ve bilgi teknolojileri sektörü olmak üzere arkasından sanayi üretimi alanında) negatif reaksiyon gözlemlendi. Bu görüntü global hisse senedi piyasalarında ilgili endekslerde satış olarak gözlendi. 

Borsa İstanbul XUSIN’de gelişmeye tepki verenler sınıfından geri kalmadı. Geri çekilmeleri ile kaydettiği seviyelerde 2017 yılının Mayıs ayında sergilenen noktalara geri çekilen endeks geldiği 104.691 noktası ile 105.598’de bulunan 50 ve 107.956 noktasında bulunan 200 günlük üssel hareketli ortalamalarının altında grafikleniyor. 

ABD’de ISM İmalat Sanayi Endeksi Ekim’de 57,7 ile son 6 ayın en düşük seviyesini kaydetmişti, endeks Kasım ayında ise önceki aya kıyasla 1,6 puan artarak 59,3 oldu. Kasım ayı beklentisinde 57,5’e gerilemesi beklentisine karşılık beklentilerin üzerinde bir sonuç açıklandı. Düşüş beklentisine karşın artan ISM endeksinde yeni siparişler, üretim ve istihdam olmak üzere tüm alt endekslerdeki yükseliş kaynak görüldü.

İtalya Avrupa Bölgesi ve Dünya Bankacılık Endeksilerini Negatif Etkiledi

İtalyan Bütçe Gelişmeleri Bankacılık Endekslerini BaskılamıştıEuro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisi İtalya’nın giderek artan borç yükü son dönemde derinleşen siyasi krizin de etkisiyle yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor.

İtalya ve bölgesindeki problemlere baktığımızda, ülke birlik ile bütçe problemleri konusunda anlaşmazlığa düşmüştü. Gelişme İtalyan bankacılık endeksinde negatif bir etki yaratmış ve yoğun değer kayıplarına (bankacılık endeksi sert satışlardan dolayı devre kesiciler tarafından işleme ara verilme süreçlerini sık yaşamıştı) kaydedilmişti. Diğer tarafta birliğin para birimi olan euro üzerinde de satış baskısı yaratan belirsizlik havası küresel piyasalarda değer kaybeden euro için tek kaynağı İtalyan problemi olarak gözlemiştik.

Avrupa Bölgesindeki bankaların 813 milyar €’ilk batık kredilerinin 285 milyar €’sinin İtalyan bankalarında bulunduğu haberleri yatırımcı tedirginliğini tırmandıran önemli haberlerden biri olmuştu. Gelişmenin asıl önemli konularından biri de Avrupa bankaları ve yatırımcılarının elinde yüksek miktarda İtalyan devlet tahvilinin mevcut olması idi. (44 milyar euro ile Fransız bankaları, yaklaşık 29 milyar dolarla İspanyol bankaları, 24 milyar euro ile Alman bankaları ve 20 milyar euro ile Belçika bankaları izliyor. İngiliz banklarının hesabında ise 12 milyar euro tahvil bulunduğu açıklanmıştı.)

İtalyan süreci küresel piyasalarda gözlenen bankacılık endekslerinde olumsuz bir etki yaratmıştı. FTSE İtalya Banka Endeksi %6.7 seviyeleri ile Haziran 2016’dan bu yana en büyük düşüşleri ile gündeme gelmişti. Gelişmeye paralel Ağustos ayında gözlenen Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi (XBANK) son 4 yıllık en düşük seviyeleri sergilemişti.

Brexit Dünya Belirsizliğini Ateşliyor

Brexit Süreci Küresel Finans Belirsizliğini Ateşleyen Nedenler ArasındaBrexit ile endişelerin arttığı Birleşik Krallık ve AB bölgesi gelişmeleri de küresel piyasalarda olumsuz etki yaratan nedenlerden geri kalır değildi. Özellikle son günlerde İngiltere’nin bölgesinden ticari bir anlaşma yaparak mı yapmadan mı ayrılacağı belirsizliği global ticarete yansıyan belirsiz ve baskıcı zemine kaynak görülen gelişmelerde yer alıyor. Ülkenin merkez bankası bölgeden anlaşma yapılmadan ayrılınması sonucunda para birimi üzerinde yaklaşık olarak %25’lik ve ülke büyümesinde yaklaşık %5.0’lik bir daralma görülebileceğini açıklamıştı.

Dünyanın birçok alanında meydana gelen finansal olumsuzluklara yol açan gelişmeler yılın son günlerinde hem tatil süreci hem de yıl sonu işlem kapatmaları ile satıcılı pazar trafiğini artırıyor. Küresel anlamda serbeste geçen yatırımcı güvenilir liman talebinde altın tarafına geçişleri ile ağırlık gösterirken, Türkiye yatırımcısının da (ilaveten yabancı yatırımcı) 2018 sonlarında piyasayı izlemeyi tercih ettiğini işlem hacimlerinin çeyreklik boyutta gerçekleşmesinden gözlemliyoruz. (4 milyar/1milyar)

Gözlenen zayıf hacimler kademeler arasında sert hareketlerin sık görülmesine kaynak olurken yatırımcının ani hareketlerle terste kalmasına yol açmakta. 2019 yılı Mart ayında yapılacak olan seçimlerin de yakından takip edileceği süreçte yeni yıl için kağıt bazında hareketlerin gözlenme ihtimaline yüksek bakılabilir. Diğer tarafta Merkez Bankası ihalelerinde oluşabilecek düşük talep senaryosunda faiz oranlarının artırılmasına yönelik bir baskı oluşabileceği yorumlanabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum