Yatırım yapmaya başla!

Küresel Piyasalar 87 Krizini Hatırlatırken BIST Brunson’ı Fiyatlıyor

Bugünün yakından takip ettiğimiz gelişmesi Rahip Brunson oluyor. Finansal varlıkların gelişmeyi tedirdin yatırımcılar altında fiyatladığını gözlemliyoruz. Aylardan Ekim olması, ABD borsalarında %6'yı aşan değer kayıpları 1987'de borsalarda yaşanan küresel krizi akıllara getiriyor. Ayrıntılar şöyle;
Küresel Piyasalar 87 Krizini Hatırlatırken BIST Brunson’ı Fiyatlıyor

Küresel satış dalgasının Türkiye varlıkları üzerinde önemli bir etki yaratmadığını kaydediyoruz. Eylül ayı ödemeler dengesi rakamların ekonomide intizamlı bir düzeltme izlenmesi ve bugün Rahip Brunson davasından olumlu bir sonuç çıkmasına yönelik piyasa beklentisi Türkiye piyasalarının dünyadan olumlu ayrışmasına neden oluyor.

Yatırımcılar 1987 Ekim ayında Hong Kong ile başlayan küresel boyutlar kazanan krizden korkuyor!

Yatırımcı ABD Varlıklarındaki Düşüş İle 1987 Krizini Hatırlıyor1987 tarihine dikkat çekiyor bu piyasalar. ABD borsalarında iki gündür süren derin satışlar %6’nın üzerinde bir kayba yol açtı. Aylardan Ekim. Konu küresel satışlar, ABD piyasalarında böylesine değer kaybı ve ay Ekim olunca akılları 1987 Ekim krizi geliyor. Bu sorular başlığında BIST 100’e bakacak olursak %0.93 değerlenme ile 95.627,57 puandan işlemlere devam ettiğini görüyoruz. Dolar kurunda düşüş devam ediyor sabah saatlerinde 5,87 noktalarını gören dolar 5,90 bandında grafikler oluşturuyor.

19 Ekim 1987 Pazartesi günün dünya borsalarında açılışlar ciddi değer kayıplarıyla başlamıştı. Hong Kong borsalarındaki düşüşle bir satış dalgası girdi sulara. Saat farkları nedeniyle daha geç açılan Avrupa ve ABD borsaları da geç olsa da tam bir şekilde dalganın altında kaldılar. 

Wall Street’de değer kayıpları %6’nın üzerinde kaydedildi!

Wall Street'te Değer Kayıpları Akılları Durdurmuştu1987 yılının yaz aylarında ABD borsaları son derece kuvvetli grafikler çiziyordu. Halkın çoğunluğu piyasalardaki karlı işlemlerden bahşediyor ve bildiğince teknik yorumlar yapıyordu. Bu gelişmenin ciddi bir problem oluşturacağı piyasalar üzerinde bilgisi olmayanların bile net yorumlar yapmalarından da anlaşılıyor gibiydi. Pazartesi başlayan kriz öncesi Cuma günü borsa endeksleri rekor seviyelere ulaşmıştı…

Pazartesi günü değer kayıpları dudak uçuklatır cinstendi. Dow Jones %22.6, Hong Kong %45.8, Avustralya %41.8, İspanya %31, İngiltere %26.4, Kanada %22.5, Yeni Zelanda %60 oranlarında değer kaybetmişti.

Borsaların küresel boyutta krizinin sebeplerine baktığımızda otomatik alım satım robotlarının sık kullanıldığı bir dönem oluşu dikkatimizi çekiyor. Robotların olası düşük seviyelerden sat vermesi, toplu kullanılmasıyla kitle satışlarına sebep olmuştu. Piyasalarda işlem gören argümanların spekülatif değerlenme başlığı altında aşırı değer kazanmalarını da bir başka kriz kaynağı olarak değerlendirebiliriz. Borsalarda kaydedilen mantık dışı değer artışlarının reel pazar ile bağdaşmaması ve bunun psikolojik bir dirençler başlığı atıyor olması da bu olumsuz süreci körükledi.

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

Kriz ortamına müdahale sürecini ABD hükümeti Merkez Bankası operasyon argümanları ile başlattı. İlk hamle kısa dönemli faiz oranlarında ciddi bir düşüş politikası oldu. Bununla reel pazarda yaşanan durgunluğa can gelecek ve bankaların krize girmesi önlenecekti. Bu çaba ile kısa sürede kayda değer düzelmeler gösteren finansal piyasalar toparlanmaya başladı. Akabinde borsa da hisseleri işlem gören şirketlerin, ciddi düşüşler kaydeden hisselerini kendilerinin alması toparlanma dönemini çok uzun tutmamıştı. 

BIST küresel satıcılı pazardan olumlu ayrışıyor!

BIST Dünya Borsalarından Olumlu AyrışıyorBorsaların güncel verilerini ele aldığımızda Dow Jones açılışını 25.518,39’dan yaparken kapanışını 545,91’lik bir kayıpla 25.052,83 puandan, Nasdaq 7.388,07 açılışı ve 7.329,06 kapanışıyla, S&P 500 2.728,37 puan kapanışla, DAX 11.691,47 açılışına 63,05’lik bir artış ekleyerek 11.602,40 puandan işlemlerini sürdürmesiyle, CAC 40 5.135,04 puan ve yeşil renginden emirlerine devam etmesiyle karşımıza çıkıyor.

Öte taraftan BIST 100 endeksine baktığımızda 94.445 pivot noktasının kritik olduğuna dikkat çekiliyor. Gerginlik ortamında risklerin arttığını ele alırsak yatırımcı açısından işlemler kritik düzlemde gerçekleşiyor. Destek noktasında 93.770 ve 92.800 puan seviyelerine dikkat edilmesi yorumlanırken direnç noktalarında 95.415 ve 96.080 noktalarının oluşabileceği belirtiliyor.

Rahip Brunson davası piyasaları doğrudan etkiliyor.

Dolar ve BIST'in Rahip Brunson Davasını Fiyatladığı DüşünülüyorRahip Brunson gölgesinde haftanın son işlem gününe baktığımızda HALKB hissesi için  BISTECH platformu üzerinde devre kesici uygulamasının devreye girdiğini gözlemliyoruz.  Bir süreliğine geçici fiyat emirlerinin uygulandığı banka hissesinin ABD Türkiye politik olaylarından, para cinsine paralel değerde ve doğrudan etkilenebilen bir durumda olduğunu biliyoruz. 

HALKB %2.02 değer kazanımıyla 7.07’den işlemlerine devam ediyor. Günlük yüksek noktasında 7.31 ve düşük noktasında 6.50 seviyesini inceliyoruz. Teknik noktalarını gözlemlediğimizde 6.87 TL’nin önemli bir seviye olduğu yorumlanıyor. 6,74 noktasını olası bir destek ve 7,067,20 rakamlarını karşılaşılabilecek dirençler olarak inceleyebilir. HALKB  şu an BIST 100 endeksine destek olmaya devam eden bir kağıt olarak nitelenebilir.

Ekimin ilk haftası hane halkı döviz mevduatında önceki haftaya kıyasla değişim izlenmezken, şirket mevduatlarında 0,4 milyar dolarlık bir azalma gözlemlendi. Yılbaşından bu yana hane halkı döviz mevduatları 6,3 milyar dolar azalırken, şirketlerin döviz mevduatlarında 3,4 milyar dolarlık bir azalma görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum