Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Petrol Talebi 2024’te Yükselecek! Fiyatlar Sert Düştü

Ham petrol fiyatları negatif yönde hareket ederken OPEC’ten 2024 yılı için petrol talebi tahmini geldi. Petrol talebinin 2,2 milyon varil artacağı düşünülüyor. İşte detaylar;
Küresel Petrol Talebi 2024’te Yükselecek! Fiyatlar Sert Düştü
HABER GİRİŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), paylaştığı aylık petrol piyasası raporunda petrol talebinin 2024’te artacağını belirtti. Çoğunlukla Çin ve Orta Doğu’daki ülkelerde kapasite artışlarının ve petrokimya marjlarının bu artışa katkı sağlayacağı aktarılıyor.

OPEC, petrol talebinin önceki yıla göre 2,2 milyon varil artarak 104,4 milyon varil olacağını tahmin ediyor. Küresel çapta hava yolu ve kara yolu ulaşımı ile sanayi, inşaat ve tarım faaliyetlerinin artışı destekleyeceği düşünülüyor.

2025’te talepteki artışın 2024’e göre yavaşlayacağı ve günlük 1,8 milyon varil büyüyerek 106,2 milyon varil olması bekleniyor.

OPEC, 2023’ün Aralık ayında ham petrol üretimini 73 bin varil artırarak 26 milyon 700 bine çıkarmıştı. Söz konusu dönemde en fazla artış Nijerya ve Irak’ta oldu.

Büyüme Beklentileri

OPEC, paylaştığı raporunda global büyüme beklentilerine de değindi. Global büyüme beklentisini 2023 için yüzde 2,9’dan yüzde 3,0’a çıkardı ve 2024 için beklentisini yüzde 2,6 olarak korudu. 2025’te beklenti ise yüzde 2,8 seviyesinde.

GCM Yatırım Banner

Küresel Petrol Talebi 2024’te Yükselecek! Fiyatlar Sert DüştüKaynak: Paratic Piyasalar

Küresel piyasalar Orta Doğu’da yaşanan krizlere ve petrol fiyatlarına odaklandı. İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının sona ermemesi ve Kızıldeniz’de Husilerin bölgede seyreden gemilere saldırması petrole yönelik endişeleri beraberinde getirdi.

16 Ocak tarihinde İngiliz enerji şirketi Shell, Kızıldeniz üzerinden yapılan tüm sevkiyatlarını süresiz olarak askıya aldığını duyurmuştu. Dünyanın önde gelen nakliye şirketlerinin bölgedeki tehditten dolayı rotasını değiştirmesinin taşımacılık maliyetlerini etkileyeceği düşünülüyor.

12 Ocak’ta 75,25 dolara kadar yükselen ham petrol, 17 Ocak’ta yüzde 2 düşüşle 71 dolara geriledi. Aynı dakikalarda Brent petrol yüzde 1 düşüşle 77 dolardan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.