Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Hisseler Trump’ın Ticaret Anlaşmasının İyi Gittiğini Söylemesiyle Yükseldi

ABD Başkanı Trump, Çin ile ticaret anlaşmasına yönelik çalışmaların oldukça iyi gittiğini ve gelecek ay Şili’de yapılacak toplantıda bir anlaşma imzalanabileceğini işaret etti. ABD ve Asya hisse senetleri ticaret iyimserliğiyle yüksedi.
Küresel Hisseler Trump’ın Ticaret Anlaşmasının İyi Gittiğini Söylemesiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaret anlaşması çalışmalarının iyi gittiğini söyledi. Dün Beyaz Saray’da yaptığı açıklamasında, Çin’in ABD’den tarım ürünleri almaya başladığını söyleyerek, daha fazlasını istediğini belirtti.

Trump’ın ticaret görüşmelerine dair bu olumlu sözleri küresel piyasalarda hisse senetlerinin primlenmesini sağladı. Yetkililer Çin’in ABD’den alımları artırdığını, fikri ve sınai mülkiyet haklarına yönelik konularda da uzlaşı sağladığını belirtti.

Asya piyasalarında işlem gören hisse senetlerinin çoğu ticaret görüşmelerinin yarattığı pozitif havanın etkisiyle yükseliş gösterdi.

Asya PiyasalarıHong Kong’da Hang Seng Endeksi %0,13 artışla 26.761,73 puana, Güney Kore Kospi Endeksi %1,08 artışla 2.087,16’ya ulaşırken, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi %0,4 oranında değer kazandı. %0,11 gerileyen Şanghay Bileşik Endeksi 2.936,26 puana indi.

Çin borsalarında çok fazla değişiklik olmazken, Japonya’da tatil sebebiyle işlem yapılmadı. Yen dolar karşısında 108.62 seviyesinden işlem gördü. Analistlerin S&P 500 toplam kar tahminlerini düşürmesiyle dikkatler şirketlerin finansal bilançolarına çevrildi. Salı günü Amazon.com Inc., McDonald’s Corp. ve Caterpillar Inc. gibi şirketler finansal sonuçlarını açıklayacak.

Dow Jones Endeksi yüzde 0,21 artış göstererek 26.827,64 puana kadar yükseldi.

ABD HisselerTicaret iyimserliği ABD hisselerinin de haftaya yükselişle başlamasını sağladı. Endeksler ilk işlem gününü kazançla kapadı. S&P 500 Endeksi %0,69 artıda 3.006,72’den, Nasdaq Endeksi %0,91 artıda 7.940,33’ten günü tamamladı. Başkan Trump, çalışmaların iyi gitmesine bağlı olarak gelecek ay Şili’de yapılacak toplantıda bir anlaşma imzalanabileceğinin sinyallerini verdi.

Ancak ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, gelecek ay yapılması atılması beklenen imzanın, anlaşmanın detaylarının doğru bir şekilde oluşturulmasından daha geri planda olduğunu ifade etti. İyimser havada konuşan Ross, anlaşmanın Kasım’da olması gerekmediğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada ise Çin’in küresel ticaret kurallarına uymasının diğer tüm ülkelerin yararına olacağını söylemişti.

Ross uygulanan tarifelerden mutlu olmadıklarını, “Biz de ek gümrük vergilerinden memnun değiliz aslında bu yöntemi kullanmayı tercih etmiyoruz fakat yıllar sonra hiçbir hareketin gerçekleşmemesiyle tarifeler Çin’i bizim hassasiyetlerimize yönelik düşünmeye sevk etti.” sözleriyle ifade etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu