Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Hisseler Ticaret Anlaşmasının Halen Çok Yakın Olduğu Beklentisiyle Yükseldi

Trump’ın erteleme olabileceği açıklamasına karşın ticaret anlaşmasına giderek yaklaşıldığı yönünde gelen haberler, hisse senedi piyasasının hareketlenmesini sağladı.
Küresel Hisseler Ticaret Anlaşmasının Halen Çok Yakın Olduğu Beklentisiyle Yükseldi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Salı günü yaptığı konuşmada Çin ile yapılması planlanan anlaşmanın 2020 Başkanlık seçimlerinden sonraki bir tarihe ertelenebileceğini söyledi. Anlaşmanın ne zaman yapılacağı konusunda kesin bir tarih olmadığını ifade eden Trump’ın bu sözleri küresel piyasalarda hisse senetlerinde sert düşüşlere yol açtı.

Ancak son gelen haberler tüm olumsuzluklara rağmen ticaret anlaşmasının yapılacağını ve önünde bir engel olmadığını bildirdi. Bu gelişmeden destek bulan hisse senedi piyasalarında yükseliş başladı.

ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının birinci kısmının 15 Aralık’tan önce imzalanması öngörülüyor.

Ticaret Anlaşması Yakın Trump NATO Zirvesi için gittiği Londra’da, ticaret anlaşmasının çok da acil olmadığını ima edercesine, ABD Başkanlık seçimlerinden sonrasına kadar beklemenin daha makul olacağını söyledi. Fakat ismi belirtilmeyen kaynaklar Trump’ın bu sözlerini gölgede bırakarak, anlaşmanın ABD’nin Çin mallarına ek tarife koymaya hazırlandığı 15 Aralık’tan önce imzalanabileceğini bildirdi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ise kesin bir tarih vermezken, sarf ettiği bazı sözler ticaret anlaşmasına dair umutları azalttı. Ross yaptığı açıklamada söz konusu anlaşma için acele edilmemesi gerektiğini, ABD için uygun olan anlaşmada gelecek yılın sonuna kadar beklemenin daha doğru olacağını dile getirdi.

Hisse senetleri anlaşmanın bu ay içerisinde imzalanabileceği ihtimalinin güçlenmesiyle toparlandı.

Hisseler YükseldiAvrupa borsalarında işlem gören hisse senetleri madencilik ve teknoloji endekslerinin etkisiyle yükseldi. Gün içi hareket aralığı 398,52 – 402,94 olan Stoxx Europe 600 Endeksi, şu dakikalarda %0,89 artıda 401,88 puandan işlem görüyor.

MSCI Gelişmiş Ülkeler Dünya Endeksi %0,1 oranında sınırlı yükseliş gösterirken, MSCI gelişen Piyasa Endeksi’nde %0,2’lik düşüş kaydedildi. Almanya’nın DAX Endeksi’nde %1,2, İngiltere’nin FTSE Endeksi’nde %0,3 oranında artış gerçekleşti. Tahvil faizlerindeki değişim oranlarına baktığımızda; ABD 10 yıllıkları 3 baz puan artışla %1,75’e, Almanya 10 yıllıkları 2 bp artışla %0,33’e ve İngiltere’ninkiler 3 bp artışla %0,703’e yükseldi.

Japonya’nın 10 yıl vadeli tahvil faizi ise 2 bp düşerek %0,038’e geriledi. Borsa İstanbul’da ise bugün çok keskin bir hareketlenme olmadı. BIST 100 Endeksi gün içerisinde 106.702 – 107.751 puan arasında hareket ederken, şu dakikalarda %0,82 artıda 107.663 puandan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu