Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Hisseler Ticaret Anlaşmasının Bozulmadığına Dair Açıklamalarla Yükseldi

ABD ile Çin arasında birinci aşama ticaret anlaşmasının devam ettiğine dair açıklamalar Asya ve Amerikan hisse senetlerine alım getirdi.
Küresel Hisseler Ticaret Anlaşmasının Bozulmadığına Dair Açıklamalarla Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisi tüm dünyada hız kesmeden devam ediyor. Birçok ülkede hayat normalleşmeye başlasa da yeni vakaların artışı ikinci dalga endişesinin artmasına sebep oluyor. 19 Haziran‘da 181 bin 581 vaka ile bugüne kadarki en yüksek günlük sayı rapor edildi.

Dünya çapında hayatını kaybedenlerin sayısı 474 bini aşarken aktif vaka sayısı 9 milyon 193 bine dayandı. Amerika Birleşik Devletleri 2 milyon 388 bin vaka ve 122 bin 611 can kaybı ile salgından en fazla hasar gören ülke konumunda. Beyaz Saray’ın ekonomik danışmanı Larry Kudlow, bazı eyaletlerde vaka sayısında artış olsa da ikinci dalganın yaşanmadığını belirtti.

Şu an sıcak bölgeleri yakından takip ettiklerini, pandemi ile nasıl mücadele edeceklerini bildiklerini ve kış ayından bu yana büyük mesafe katettiklerini dile getirdi. İkinci dalga endişesi dün Amerikan borsalarının güne düşüşle başlamasına sebep olmuştu. Ancak ilerleyen saatlerde ticaret anlaşmasına ilişkin gelişmeler hisse senetlerinin günü artıda kapatmasını sağladı. Bu durum Asya piyasalarında da görüldü.

Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro, önce Çin ile ticaret anlaşmasının bittiğini, ardından da sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

ABD ile Çin arasındaki ticaret çekişmesi son iki yıldır tüm dünyanın gündeminde. Gündeminde diyoruz çünkü dünyanın en büyük ekonomisine sahip bu iki ülkenin karşılıklı artırdığı vergiler, dolaylı olarak diğer ülkelere de yansıyor. Özellikle korumacılık politikalarının artması küresel ticaret ağına büyük darbe vurmuş durumda.

Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Navarro, dün Fox News’e verdiği demeçte Çin ile ticaret anlaşmasının bittiğini söyledi. Bu açıklamasının ardından hisse senetlerine satışlar görüldü.

Ancak hemen ardından sözlerinin yanlış anlaşıldığını, anlaşmanın devam ettiğini ve sadece Covid-19 salgınının yayılması konusunda Çin’e karşı tüm güvenin kaybolduğunu aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda anlaşmanın devam ettiğini söyleyerek piyasaların tedirginliğini ortadan kaldırdı.

Bu arada Trump koronavirüsle mücadele kapsamında bazı yabancı işçilerin ülkeye girişini durdurdu. Vasıflı çalışanlara yönelik H-1B tipi vize, yönetici ve uzmanların şirket içi geçiş yapmasına olanak sağlayan L tipi vize ile H-2B tipi vize sahiplerinin ülkeye girilmesi geçici olarak askıya alındı. Fakat Trump’ın bu kararına iş dünyasından itirazların geldiği öğrenildi.

Ticaret anlaşmasının zarar görmediğine dair açıklama ABD borsalarının önemli endekslerinin günü kazançla tamamlamasını sağladı.
S&P 500 Endeksi Yükseldi
Kaynak: Investing

Faz 1 anlaşmanın bittiğine dair açıklama ile kısa süreli satış baskısına maruz kalan hisse senetleri sonrasında gelen düzeltme yorumlarıyla kayıplarını geri aldı. Gösterge endeks S&P 500 (SPX), 3.094,42 puandan açıldıktan sonra gün içinde 3.120,92 puana kadar ulaştı. Kapanışta ise %0,65 değer kazanarak 3.117,86 puanı kaydetti.

Haftaya pozitif başlayan Dow Jones Endeksi gün içinde 25.667,68 – 26.059,81 puan arasında hareket ettikten sonra %0,59 artışla 26.023,45 puandan kapandı. Nasda Endeksi ise %1,11 oranında büyük oranda artış sergileyerek 10.056,48 puandan işlemleri tamamladı.

Asya hisse senetleri de gelen olumlu haberlerle yükselirken, Topix Endeksi kazancını %1’e yaklaştırdı.
Topix Endeksi
Kaynak: Investing

Asya piyasaları göstergelerinden Topix Endeksi 1.588,99  puandan açıldı. Seans sırasında ise 1.569,75 – 1.597,23 puanları arasında hareket etti. Hong Kong’un Hang Seng Endeksi %0,8, Şanghay Bileşik Endeksi %0,2, Güney Kore Kospi Endeksi %0,7 ve Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi %0,3 oranında artış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu